/** */

Aktualności

Kraków przygotowuje nową Politykę Transportową

Władze naszego miasta przygotowują obecnie nową Politykę Transportową na lata 2016 - 2025. Projekt uchwały Rady Miasta Krakowa w tej sprawie opublikowany został na stronie dialoguj.pl. Dzięki temu, każdy może zapoznać się z dokumentem i złożyć do niego swoje propozycje poprawek.

 

Kraków był pierwszym miastem w Polsce, w którym przyjęto politykę transportową. Stało się to już w 1993 roku, a dokument określał kierunki rozbudowy miejskiego systemu transportowego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dokument ten został zaktualizowany w 2007 roku. Czas jego obowiązywania skończył się w 2015 roku. W związku z tym konieczne stało się podjęcie prac nad nową polityką polityką transportowej na lata 2016 - 2025.

 

Polityka transportowa miasta jest dokumentem o ogólnym charakterze, określający cele i priorytety władz miasta w zakresie przyszłego rozwoju systemu transportu. Na jej podstawie planuje się działania, które powinny być ukierunkowane zgodnie z zapisami dokumentu. Krakowska Polityka Transportowa cały czas zakłada zrównoważony rozwój poszczególnych środków transportu. Oznacza to, że infrastruktura dla pieszych, rowerzystów, pojazdów czy transportu zbiorowego powinna być rozwijana w miarę jednolity sposób. W przeszłości różnie z tym bywało. Powstawały na przykład nowe drogi, ale zapominano o infrastrukturze dla rowerów. 

 

W przygotowywanym obecnie dokumencie generalnym celem polityki transportowej Krakowa jest stworzenie warunków do sprawnego i bezpiecznego przemieszczania osób i towarów przy ograniczeniu szkodliwego wpływu na środowisko naturalne i warunki życia mieszkańców oraz poprawę dostępności komunikacyjnej w obrębie miasta, jak również terenów obszaru metropolitalnego, województwa i kraju w warunkach zrównoważonej mobilności w miejskim systemie transportowym. Poniżej zawarto pięć celów głównych, które podzielone zostały jeszcze na cele szczegółowe:

 

  • Cel główny I - Zapewnienie możliwości dogodnego przemieszczania się użytkownikom systemu transportowego w powiązaniach wewnętrznych i zewnętrznych;
  • Cel główny II - Rozwój i promowanie ekologicznych form podróżowania;
  • Cel główny III - Poprawa stanu środowiska naturalnego, zmniejszenie uciążliwości transportu dla mieszkańców oraz wzrost bezpieczeństwa;
  • Cel główny IV - Poprawa efektywności gospodarki przestrzennej i transportu;
  • Cel główny V - Poprawa wizerunku miasta i budowa jego prestiżu.

 

Projekt uchwały rady Miasta Krakowa w sprawie Polityki Transportowej na lata 2016 - 2025 dostępny jest tutaj. Do projektu można zgłaszać uwagi do 25 marca. Wszystkie propozycje zostaną przeanalizowane pod kątem możliwości ich uwzględnienia w uchwale RMK, przy udziale ekspertów wchodzących w skład zespołu przygotowującego podstawową wersję treści nowej Polityki Transportowej.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 1037 gości oraz 0 użytkowników.