Aktualności
Koniec eksploatacji wagonów GT6
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano: sobota, 24, listopad 2012 07:59
- PSMKMS
- Odsłony: 2013
Jest bardzo mocno prawdopodobne, że w dniu dzisiejszym po raz ostatni mogliśmy się przejechać po Krakowie liniowym wagonem GT6. Te pochodzące z lat 1962 - 1966 pojazdy w tym roku osiągnęły dokładnie pół wieku istnienia. Niestety, właśnie jesteśmy świadkami końca ich służby w naszym mieście.
Pierwsze używane wagony z Norymbergi sprowadzone zostały do Krakowa jeszcze w czasie drugiej wojny światowej. W 1989 roku ponownie nasze miasto pozyskało kilkadziesiąt wozów z drugiej ręki. Były to składy T4+B4. Kilka lat później, w 1995 roku do Krakowa trafiły pierwsze przegubowe tramwaje typu GT6. W sumie do 2004 roku sprowadzono niemal wszystkie z 56 wozów eksploatowanych w Norymberdze. Pojazdy te kursowały po naszym mieście zarówno solo jak i w składach GT6+B4. Te drugie pożegnaliśmy pod koniec 2009 roku. W 2010 roku ostatnie GT6 dość nieoczekiwanie przeniesiono do zajezdni w Podgórzu. Do Nowej Huty szybko powrócił jednak wóz numer 187, który zasilił zbiory taboru historycznego. Od tego czasu pojawia się na mieście wyłącznie w ramach przejazdów specjalnych, najczęściej jako jeżdżąca dyskoteka. W Podgórzu przez długi czas eksploatowano większość przekazanych wozów. Dostawy nowego taboru, a także coraz mniejsze zapotrzebowanie na wozy o mniejszej pojemności, sprawiło że przegubowe "norymbergi" stawały się coraz mniej potrzebne. Jeszcze w tym roku wagony te można było spotkać na liniach numer 2, 15 i 23. Ostatnie dni swojej służby tramwaje te spędziły już tylko na linii 23, obsługując brygady 01 i 04. Liczące pół wieku wozy doczekały jednak otwarcia najnowszej linii tramwajowej na Czerwone Maki. Właśnie tu możemy je oglądać od początku tygodnia. Na nowej trasie radzą sobie nie gorzej niż nowsze pojazdy. Najdłużej w ruchu pozostały cztery wagony numer 184, 188, 189 i 196. Wozy skreślone ze stanu wcześniej zgromadzono w zajezdni Nowa Huta, gdzie niestety oczekują najpewniej na złomowanie.
Poza wozem numer 187, dla potomnych zachowany został również wagon numer 173. Ten możemy obecnie zobaczyć na kampusie Politechniki Krakowskiej w Czyżynach. Pełni tam funkcję pomnika techniki i jednocześnie małej sali dydaktycznej. Być może któryś z wozów zostanie zachowany jako holownik. Pozostałe wagony czeka już niestety tylko palnik.