/** */

Aktualności

Rusza sezon remontowy na małopolskich torach

Wczoraj napisałem o ogłoszeniu przetargu na modernizację linii kolejowej z Sosnowca do Gliwic. Tymczasem już w najbliższych dniach PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczną prace modernizacyjne, które spowodują poważne problemy z poruszaniem się pociągiem na trasach kolejowych do Warszawy i Tarnowa, a później również do Zakopanego i Krynicy.

 

Utrudnienia i zmiany w ruchu pociągów, o których mowa, rozpoczną się 10 lutego i potrwają co najmniej do 13 kwietnia. Główną przyczyną wprowadzenia korekt w rozkładzie jazdy będzie modernizacja sieci trakcyjnej na linii kolejowej numer 64 z Kozłowa do Koniecpola. Część prac wymagać będzie całkowitego wstrzymania ruchu pociągów. Dodatkowo, 16 lutego rozpocznie się modernizacja stacji Tunel. W związku z tym na odcinkach Miechów - Tunel, Charsznica - Tunel i Kozłów - Tunel ruch pociągów będzie odbywał się wahadłowo, po jednym torze. W ramach prac przeprowadzane będą również okresowe wyłączenia napięcia w sieci trakcyjnej. Wówczas niektóre pociągi, w szczególności nocne, przez obszar prowadzenia robót będą przeciągane trakcją spalinową. Prace na stacji Tunel związane są między innymi z jej przebudową, tak aby umożliwić przejazd „na prosto” dla pociągów jadących z Warszawy do Krakowa.

 

W związku z prowadzonymi pracami od 10 lutego zawieszony zostanie pociąg „Lajkonik” relacji Kraków - Warszawa - Kraków. Od 1 marca dołączy do niego pociąg „Helena Modrzejewska” relacji Kraków - Warszawa, „Maria Curie-Skłodowska” relacji Warszawa - Kraków, „Witkacy” relacji Kraków - Warszawa oraz „Mickiewicz” relacji Kraków - Warszawa - Kraków.
W dniach 15-17 lutego ograniczenia kolejowe na trasie do Warszawy będą jeszcze większe. 16 lutego odwołany zostanie pociąg „Tatry” relacji Zakopane - Warszawa oraz „Helena Modrzejewska” relacji Warszawa - Kraków.
Pozostałe pociągi skierowane zostaną na trasę objazdową przez Zawiercie i Jaworzno Szczakowa, przy czym należy zwrócić szczególną uwagę na terminy kursowania, ponieważ są one różne dla różnych pociągów.

 

Nieco później, bo w marcu rozpocznie się modernizacja kolejnych odcinków linii kolejowej numer 91. Tym razem prace prowadzone będą na fragmencie Kłaj - Podłęże oraz na samej stacji Podłęże. W tym przypadku, mimo ograniczenia przepustowości do jednego toru, liczba pociągów nie ulegnie zmianie. Poważne korekty dotkną natomiast godziny kursowania poszczególnych składów.

 

Pod koniec marca planowane są również prace na linii kolejowej do Zakopanego. W związku z tym w dniach 25- 26 marca pociąg „Tatry” relacji Warszawa - Zakopane - Warszawa będzie kursował na skróconej relacji Warszawa - Kraków Płaszów. Zastępcza komunikacja nie będzie zapewniona. Natomiast pasażerowie pociągów Przewozów Regionalnych na odcinku Sucha Beskidzka - Kalwaria będą przewożeni zastępczą komunikacją autobusową.

 

Jeszcze później, bo w kwietniu, roboty prowadzone będą na trasie z Nowego Sącza do Piwnicznej. Prace te mają być wykonane w okresie od 3 do 5 kwietnia i od 8 do 12 kwietnia.

 

Szczegółowy wykaz zmian w rozkładzie jazdy, w tym terminy odwołania pociągów oraz kierowania ich na trasy objazdowe można znaleźć tutaj.

 

Kolejna zmiana rozkładu jazdy związana z dalszymi etapami prac na małopolskich torach planowana jest na 14 kwietnia.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 160 gości oraz 0 użytkowników.