/** */

Aktualności

Przegubowy Solaris Urbino 18 w Kolejach Małopolskich

Koleje Małopolskie w połowie marca bieżącego roku rozpoczęły liniową eksploatację autobusu przegubowego Solaris Urbino 18. Pojazd wyprodukowany został w 2011 roku i wcześniej kursował w Austrii. Teraz obsługuje linię A1 z Krakowa do Myślenic w ramach Małopolskich Linii Dowozowych.

 

Autobusy przegubowe nigdy nie były szczególnie popularne w ruchu międzymiastowym w naszym regionie. Jednak niektóre przedsiębiorstwa PKS posiadały niegdyś charakterystyczne Ikarusy-Zemuny IK160P. Były one eksploatowane na przykład przez PKS Myślenice. Od tego czasu minęło wiele lat. Po latach zapaści, komunikacja autobusowa w Małopolsce powoli się odradza dzięki zaangażowaniu władz wojewódzkich. Z pierwszych dwóch linii dowozowych do pociągów Kolei Małopolskich w Wieliczce w 2014 roku, sieć przez ostatnią dekadę rozwinęła się do 42 połączeń i wciąż zapowiadane jest uruchomienie kolejnych. Autobusy te mają zróżnicowaną frekwencję, jednak są linie, które wyróżniają się pod względem liczby pasażerów. Należy do nich między innymi linia A1, kursująca z Krakowa do Myślenic. Koleje Małopolskie już od pewnego czasu przymierzały się do pozyskania autobusów przegubowych do jej obsługi. W sierpniu 2023 roku testowano nawet przegubowy autobus Mercedes-Benz O530G CNG, wypożyczony od przewoźnika Komunikacja Beskidzka Bielsko-Biała.

 

Pozyskany przegubowy Solaris Urbino 18 oznaczony został numerem KMŁ501. Pojazd pochodzi z 2011 roku i wcześniej był eksploatowany z przez austriackiego przewoźnika Ötztaler Verkehrsgesellschaft mbH z Sölden. Na pokład może zabrać 123 pasażerów, w tym 53 na miejscach siedzących. Pojazd od 12 marca zarejestrowany jest w Krakowie. Dzień później po raz pierwszy pojawił się na linii A1. Autobus posiada barwy województwa Małopolskiego.

Autobus Solaris...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 1330 gości oraz 1 użytkownik.