/** */

Aktualności

Prezentacja odnowionej Warszawy M20 w alei Róż

Dzisiaj w alei Róż po raz pierwszy zaprezentowana została, licząca blisko 70 lat, taksówka marki Warszawa M20. Tego typu pojazdy były wykorzystywane przez krakowskie MPK począwszy od 1956 roku. Teraz samochód dołączył do kolekcji historycznego taboru miejskiego operatora.

 

Pierwsze samochody marki Warszawa M20 pojawiły się w Krakowie w lutym i marcu 1956 roku właśnie z myślą o rozwoju sieci taksówek. MPK otrzymało wówczas 25 takich pojazdów. Nie mogły jednak od razu wyjechać na ulice miasta. Na drodze do tego stanął bowiem brak… taksometrów, czyli urządzeń służących do naliczania opłaty za przejazd. Brakowało również kierowców oraz miejsca do garażowania i naprawiania pojazdów. Początkowo był więc wynajmowanie różnym krakowskim instytucjom. W końcu jednak, po około 3 miesiącach, pierwsze taksówki zaczęły wozić mieszkańców. Nastąpiło to dokładnie w dniu 15 maja 1956 roku, gdy pierwsze trzynaście miejskich taksówek wyjechało na ulice Krakowa. Od samego początku wyróżniały się one wyglądem. Prezentowały się bowiem zgoła odmiennie na tle starych, zaniedbanych i często pamiętających jeszcze czasy przedwojenne pojazdów, używanych dotychczas jako taksówki przez różnego rodzaju spółdzielnie. Do czasu pozyskania taksometrów, kierowcy korzystali z odpowiednich tabel służących do naliczania opłaty za przejazd i postój. Wszystkie pojazdy marki Warszawa M20 ostatecznie wyjechały na krakowskie ulice w czerwcu 1956 roku.

 

Miejskie taksówki obsługiwane przez krakowskie MPK funkcjonowały do 1990 roku. Ich liczba wahała się od 60 do 100 sztuk w zależności od okresu. Oprócz samochodów Warszawa M20, eksploatowane były także samochody: Wołga M21, Fiat 125, FSO 1500, Polonez 1500, Wołga Gaz 24 a także Dacia 1300.

 

Zaprezentowany dzisiaj samochód Warszawa M20 został odrestaurowany przez pracowników Stacji Obsługi Autobusów Płaszów, przy współpracy pracowników Stacji Obsługi i Remontów MPK. W trakcie renowacji starano się zachować możliwie jak najwięcej szczegółów, w celu odtworzenia możliwie jak najwierniej oryginalnego wyglądu pierwszych krakowskich taksówek. Dotyczy to zarówno malowania, jak i wyposażenia wnętrza.

 

Odnowiona Warszawa M20 zaprezentowała się bardzo dobrze. Na jej pokładzie do alei Róż dotarli pracownicy krakowskiego MPK, przebrani w stroje stylizowane na lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku. Oprócz najstarszej krakowskiej taksówki, pokazano również inne historyczne pojazdy z kolekcji miejskiego operatora. W alei Róż pojawiły się dwa mikrobusy marki Nysa oraz Fiaty 125p. Wśród nich była również druga zachowana taksówka, czyli samochód FSO 125p z 1985 roku. Tym samym MPK ma w swojej kolekcji zachowany pojazd z pierwszej i ostatniej serii taksówek, które woziły pasażerów w ramach krakowskiej komunikacji miejskiej.

Taksówka Warsza...
Taksówka Warsza...
Taksówka Warsza...
Odnowionej taks...
Prezentacji tak...
Wnętrze odnowio...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 155 gości oraz 1 użytkownik.