/** */

Aktualności

Dofinansowanie z UE na połączenie Wielicka - Lipska

W dzisiejszej prasie krakowskiej pojawiła się informacja, o której pisałem kilka dni temu. Z listy rezerwowej na listę podstawową przesunięte zostało zadanie POIiŚ 7.3-36, czyli rozbudowa linii tramwajowej KST etap II B wraz z układem drogowym (ul. Lipska - ul. Wielicka) w Krakowie.

Projekt dotyczy budowy ostatniego etapu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju (KST) w kierunku północ - południe (N-S) i obejmuje przede wszystkim budowę torowiska tramwajowego i przebudowę układu drogowego (ul. Lipska - ul. Wielicka). Najważniejszą część projektu stanowi estakada tramwajowa nad stacją kolejową Kraków Płaszów. Całość kosztować ma 302 miliony złotych, z czego z funduszy unijnych przekazanych zostanie 142 miliony złotych. Obecnie kończy się etap przygotowania dokumentacji, więc prawdopodobnie na początku przyszłego roku mógłby być ogłoszony przetarg na realizację tej inwestycji. Dofinansowanie trzeba wykorzystać do końca 2015 roku, stąd nowa linia musi zostać wybudowana w przeciągu dwóch lat. W związku z tym, że dotychczas projekt ten znajdował się na liście rezerwowej, miasto planowało jego realizację dopiero na lata 2016 - 2019. Teraz jednak podjęta została decyzja o przyspieszeniu jego realizacji. Problemem może być jednak zdobycie wkładu własnego z uwagi na nienajlepszą kondycję finansową Krakowa. Stąd rozważana jest również opcja przekazania prowadzenia inwestycji do krakowskiego MPK, które mogłoby wziąć kredyt na jej finansowanie.

W ramach inwestycji powstać ma trasa tramwajowa o długości 1,4 kilometra, w tym licząca 600 metrów estakada tramwajowo-pieszo-rowerowa nad stacją kolejową w Płaszowie. Trasa odchodzić będzie od istniejącego torowiska w ulicy Wielickiej w rejonie obecnego przejazdu tramwajowego przy ulicy Żołnierskiej. Następnie tramwaj będzie wjeżdżał na wiadukt, na którym znajdzie się przystanek. Stąd prowadzić będzie bezpośrednie połączenie na perony kolejowe. Następnie tramwaj pojedzie dalej na północ i włączy się do istniejącego torowiska linii tramwajowej na Mały Płaszów na skrzyżowaniu ulicy Lipskiej i Saskiej. Na obu końcach nowej trasy zapewnione zostaną wszystkie relacje skrętne dla tramwajów, co będzie miało niebagatelny wpływ na zapewnienie sprawności krakowskiej sieci tramwajowej. Nowa linia stworzy bowiem możliwość objazdu, której dotychczas nie było. W sytuacji braku możliwości przejazdu przez ulicę Limanowskiego czy część ulicy Wielickiej, jak to miało miejsce na przykład podczas letniego remontu torowiska na tym odcinku, od sieci tramwajowej odcinane były olbrzymie osiedla mieszkaniowe na Kurdwanowie i Bieżanowie. Teraz nie będzie trzeba zmuszać ludzi do kilku przesiadek. W razie potrzeby tramwaje pojadą objazdem przez nową trasę i dalej do ronda Grzegórzeckiego. Skróci się również połączenie Małego Płaszowa z centrum Starego Podgórza.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 421 gości oraz 0 użytkowników.