/** */

Aktualności

System kontroli dostępu na parkingu P+R Czerwone Maki

Na początku listopada uruchomiony zostawienie elektroniczny system kontroli wjazdu na parkingu P+R Czerwone Maki. W tej chwili trwają ostatnie prace związane z montażem odpowiednich urządzeń.

 

Parking P+R Czerwone Maki został uruchomiony niemal rok temu, wraz z otwarciem linii tramwajowej na Kampus UJ. Przez ostatnie 11 miesięcy parking ten działał w systemie otwartym, to znaczy, każdy kto chciał, mógł tam pozostawić swój samochód za darmo i właściwie na czas nieokreślony. Parking początkowo cieszył się niewielkim zainteresowaniem, ale z biegiem czasu normą stało się, że na jego terenie w ciągu dnia praktycznie codziennie parkuje około 100 pojazdów. Nie wiadomo jednak, ilu kierowców rzeczywiście przesiada się z samochodu na tramwaj.

 

Ideą tego typu parkingów jest nakłonienie posiadaczy pojazdów do pozostawienia ich poza centrum miasta i dalszego dojazdu tramwajem lub autobusem. Stąd zresztą nazwa P+R, co z angielskiego oznacza „Parkuj i jedź”, czyli pozostaw swój pojazd na parkingu i przesiądź się na pojazd komunikacji miejskiej. W związku z tym, z parkingu korzystać mogą osoby posiadające bilet okresowy. Jeśli ktoś nie ma biletu, płaci za kwit parkingowy, na podstawie którego może poruszać się komunikacją miejską. Parkingi P+R przeważnie się nieczynne w nocy. Chodzi bowiem o to, aby korzystały z nich osoby rzeczywiście przesiadające się na komunikację miejską, a nie na przykład mieszkańcy pobliskiego osiedla, nie mający gdzie zaparkować swoich samochodów w nocy.

 

Właśnie taka sytuacja występuje na Czerwonych Makach. Z jednej strony jest osiedle, które ma spore kłopoty z deficytem miejsc parkingowych. Z drugiej strony natomiast znajdują się biurowce, przy których również nie wszyscy są w stanie znaleźć miejsce postojowe dla swoich pojazdów. W związku z tym parking P+R Czerwone Maki będzie czynny codziennie od godziny 4:30 do godziny 2:30 dnia następnego. Każdy, kto pozostawi na parkingu w godzinach między 2:30 a 4:30 swój pojazd, będzie zmuszony uiścić przy wyjeździe z parkingu dodatkową opłatę w wysokości 100 PLN. Posiadacze kart KKM z aktualnym biletem będą mogli korzystać z parkingu za darmo. Pozostali, przy wjeździe pobiorą bilet parkingowy, który będzie uprawniał do przejazdów komunikacją miejską do godziny 2:30 dnia następnego. Bilet parkingowy będzie kosztował 10 PLN i trzeba go będzie opłacić przed wyjazdem z parkingu.

 

W ramach elektronicznego systemu kontroli wjazdu na parking P+R Czerwone Maki na wjeździe i wyjeździe zamontowane zostały szlabany wraz z panelami służącymi do wydawania oraz odbierania kwitu parkingowego, wyposażone również w czytniki kart KKM, a przy wyjeździe dodatkowo w czytnik zbliżeniowych kart płatniczych. Na parkingu znalazła się również kasa, w której można opłacić kwit parkingowy lub dodatkową opłatę za postój w godzinach między 2:30 a 4:30. Osoby posiadające zbliżeniowe karty płatnicze nie muszą jednak korzystać z kasy. Wystarczy, że zbliżą swoją kartę do panelu przy wyjeździe z parkingu. Przy wjeździe na parking oraz na ulicy Bobrzyńskiego i Bunscha zamontowano tablice elektroniczne, informujące o liczbie wolnych miejsc na parkingu. Dodatkowo, przy wjeździe na parking zainstalowana została dodatkowa tablica, która w przyszłości pokazywać będzie czas pozostały do odjazdu kilku najbliższych tramwajów. Dzięki temu kierowca wjeżdżający na parking będzie wiedział, czy musi się spieszyć lub czy ma więcej czasu do odjazdu swojego tramwaju. Cały parking objęty jest również systemem monitoringu, który ma na celu zarówno zabezpieczenie pojazdów przed złodziejami, jak i zmniejszenie ryzyka ewentualnych aktów wandalizmu wymierzonych w urządzenia zainstalowane na parkingu.

 

Już za kilka dni przekonamy się, jak funkcjonuje pierwszy parking P+R z prawdziwego zdarzenia w naszym mieście. Doświadczenia zdobyte przy jego uruchamianiu na pewno wykorzystane zostaną przy budowie kolejnych tego typu obiektów w naszym mieście. Plany są szerokie. Zobaczymy, jak szybko uda się je zrealizować.

Parking P+R Cze...
Bramka wjazdowa...
Zestaw tablic i...

Komentarze  

 
0 #1 Afordos 2013-10-27 10:16
nie mający gdzie zabarkować swoich samochodów. A może zaparkować? :D
 

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 429 gości oraz 0 użytkowników.