/** */

Hiszpania - Majorka - Palma de Mallorca

Palma de Mallorca jest stolicą i największym miastem archipelagu Balearów, wysp położonych na Morzu Śródziemnym, na południe od wybrzeża Hiszpanii. Aglomeracja Palmy szacowana jest na ponad pół miliona mieszkańców, jednak w sezonie letnim dodatkowo przybywają tu tysiące turystów z całej Europy. Miasto musi więc posiadać dobrą komunikację miejską, która oparta jest niemal całkowicie na sieci autobusowej.

 

Zanim autobusy opanowały ulice Palmy de Mallorca, po mieście zaczęły poruszać się tramwaje. W 1891 roku uruchomiono pierwsze linie. Wagoniki sprowadzone z Liverpoolu ciągnięte były przez... osły. W 1914 roku sieć zyskała 42 wagony elektryczne. W latach 1921 - 1940 dodatkowo kursowały tu również tramwaje spalinowe. Z miejskiego transportu szynowego zrezygnowano niestety w 1959 roku. Tramwaje zastąpione zostały przez bardziej pojemne i elastyczne autobusy. W ostatnich latach pojawiły się plany przywrócenia sieci tramwajowej, która miałaby połączyć centrum Palmy z lotniskiem oraz miejscowościami turystycznymi położonymi na wybrzeżu. Na razie jednak nic z tego nie wyszło. W zamian, mieszkańcy mogą korzystać z liczącej 15,5 kilometra sieci metra, uruchomionej w 2007 roku i składającej się z dwóch linii M1 i M2, które jednak obsługują przede wszystkim dojazd z osiedli położonych na obrzeżach w rejon centrum. Nie zapuszczają się jednak pod historyczne śródmieście.

 

Najważniejszą rolę w transporcie zbiorowym w Palmie de Mallorca pełnią autobusy. Sieć obsługiwana jest przez przedsiębiorstwo EMT, czyli Empresa Municipal de Transports de Palma de Mallorca. Autobusy kursują nie tylko po stolicy Majorki, ale również miejscowościach wchodzących w skład jej aglomeracji, zapewniając dodatkowo transport z lotniska do pobliskich miejscowości turystycznych. W sumie funkcjonuje 29 linii autobusowych, natomiast flota składa się ze 180 pojazdów i nie jest zbyt zróżnicowana. Po mieście kursują bowiem wyłącznie autobusy marki Mercedes (o długości: 10,5 m, 12 m i 18 m) oraz Iveco (o długości: 12 m i 18 m). Wśród wozów Iveco są również pojazd zasilane gazem ziemnym. Cały tabor pochodzi z lat 2001 - 2010. 

 

Wśród 29 linii kilka zasługuje na parę słów komentarza. Linia numer 1 łączy centrum Palmy z lotniskiem. Linia numer 21 również kursuje na lotnisko, z tym że jedzie w przeciwnym kierunku do miejscowości turystycznej El Arenal, położonej na drugim końcu zatoki. Linie numer 15 i 25 łączą El Arenal z centrum Palmy, z tym że druga linia dzięki poruszaniu się autostradą, pokonuje trasę o połowę krócej. EMT obsługuje również linie numer 51 i 52. Pierwsza z nich to turystyczny autobus, na którym kursują piętrowe pojazdy z odkrytym górnym pokładem. Druga linia to samochodowa kolejka turystyczna, jeżdżąca wzdłuż wybrzeża pomiędzy miejscowościami turystycznymi. Dwie ostatnie linie posiadają osobną taryfę.

 

Transport autobusowy dla turystów jest niestety dość drogi. Każda podróż kosztuje bowiem 1,5 Euro niezależnie od liczby przejechanych przystanków. Bilet kupuje się u kierowcy. Mieszkańcy mają oczywiście niższą taryfę i bilety zapisane na kartach magnetycznych, które przykładają w momencie wejścia do pojazdu. W związku z takim systemem, do autobusu wchodzi się pierwszymi drzwiami. Z tego powodu, podróż z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim może skutkować nieprzyjemnymi sytuacjami. Najpierw bowiem zostaniemy wyproszeni po wejściu środkowymi drzwiami, po czym jednak tamtędy wejdziemy, ponieważ z przodu się nie zmieścimy. Kierowcy EMT nie należą niestety do zbyt kulturalnych i uczynnych. Normą jest brak zatrzymania na przystanku, mimo że pasażerowie wyraźnie zamierzali wsiąść do przejeżdżającego autobusu. Kierowcy nie dojeżdżają również praktycznie w ogóle do krawężników, co także sprawia problemy wózkom inwalidzkim i dziecięcym. Inną kwestię stanowi brak rozkładu jazdy na przystankach. Przed podróżą można zapoznać się jedynie z godzinami pierwszych i ostatnich kursów, natomiast pomiędzy nimi znana jest tylko częstotliwość linii. Niestety, sprzyja to wypadaniu kursów i nie trzymania się rozkładu jazdy, co dość dobrze widać na tablicach dynamicznej informacji pasażerskiej. Te jednak znajdują się tylko na wybranych przystankach.

Mercedes Citaro...
Mercedes Citaro...
Mercedes Citaro...
Mercedes Citaro...
Mercedes Citaro...
Mercedes Citaro...
Mercedes Citaro...
Mercedes Citaro...
Marcedes Citaro...
Dwa Mercedesy C...
Mercedes Citaro...
Standardowe Cit...
Irisbus Citelis...
Po ulicach Palm...
Przegubowy Merc...
Przegubowy Merc...
Przegubowy Merc...
Przegubowy Merc...
Autobusy w Palm...
Mercedes Citaro...
Autobusy przegu...
Przegubowy Merc...
Przegubowy Iris...
Przegubowy Iris...
Przegubowy Iris...
Przegubowy Iris...
Dziesięciometro...
Gazowy Irisbus ...
Gazowy Irisbus ...
Piętrowy autobu...
Pociąg turystyc...
Autobus turysty...
 

Nieco lepiej prezentuje się transport międzymiastowy określany marką TIB, czyli Transports de Les Iles Balears, w skład którego wchodzą nie tylko przewozy autobusowe, ale również i pociągi. System ten obsługiwany jest przez CTM, czyli Konsorcjum Transportowe Majorki. Autokary TIB kursują po całej Majorce, zapewniając dojazd niemal do każdego jej zakątka. Służą zarówno mieszkańcom, jak i turystom, łącząc najważniejsze ośrodki na wyspie, nadmorskie miejscowości z atrakcjami turystycznymi, czy w końcu zapewniając komunikację miejską w mniejszych miastach. Jeśli chodzi o tabor, to jest on bardzo zróżnicowany. W większości są to wprawdzie wysokopodłogowe autokary, jednak na przykład w Porto Cristo położonym na południowym-wschodzie Majorki udało mi się spotkać typowy autobus miejski. Do najciekawszych należą niewątpliwie przegubowe autokary marki Volvo, które obsługują najbardziej obciążone trasy, prowadzące ze wschodu wyspy do stolicy. Poszczególne relacje oznaczone są trzycyfrowymi numerami, natomiast linie zgrupowane są według regionów wyspy. Dzięki temu, łatwo można zapoznać się z tabelarycznym rozkładem jazdy, umieszczonym zarówno na stronie internetowej, jak i na przystankach. Także sami kierowcy są zdecydowanie bardziej uczynni niż ich koledzy jeżdżący w stolicy wyspy.

Autobusy TiB na...
Międzymiastowy ...
Turystyczny Iri...
Na wschodzie wy...
Przegubowe Volv...
Przegubowe Volv...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 1229 gości oraz 1 użytkownik.