/** */

Chorwacja - Dubrownik

Dubrownik jest jednym z większych i ważniejszych miast Chorwacji. Usytuowany na najpiękniejszym, wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego, położony jest u podnóża góry Srdj. Chodząc po wąskich uliczkach Starego Miasta dojrzeć możemy wyłaniające się spomiędzy kamieniczek wysokie góry. Nie bez powodu miasto to jest nazywane "Perłą Adriatyku".

 

Z racji swojej wielkości w Dubrowniku istnieje komunikacja miejska oparta na sieci autobusowej. Wiele lat temu docierała tu z Sarajewa kolejka wąskotorowa o prześwicie 1000 milimetrów. Swoją stację końcową miała w rejonie nowego portu. Po mieście kursował również tramwaj łącząc półwysep Lapad i nowy port z bramą prowadzącą do Starego Miasta. Komunikację szynową uruchomiono w 1910 roku. Tramwaj funkcjonowałby sobie zapewne bez przeszkód do chwili obecnej, gdyby nie tragiczny wypadek w 1970 roku. Wówczas to doszło do awarii hamulców w jednym z wagonów zjeżdżających po stromej ulicy. Pojazd wyskoczył z szyn, po czym rozbił. W wyniku wypadku zginęła jedna osoba, a czternaście zostało rannych. W tym samym roku podjęto decyzję o likwidacji dubrownickich tramwajów. Niestety, do czasów współczesnych zarówno po kolejce wąskotorowej jak i po tramwaju nie pozostało w mieście zbyt wiele śladów. Jedynie w pobliżu centrum zobaczyć można stary wagon tramwajowy, stojący w charakterze pomnika.

 

W tym samym roku obsługę komunikacji miejskiej przejęła firma Libertas, która do jej obsługi sprowadziła dziewięć nowoczesnych jak na owe czasy autobusów marki MAN. Niemiecka firma związała się z Dubrownikiem na stałe i do dzisiaj zdecydowaną większość pojazdów miejskich stanowią autobusy MAN. Firma Libertas-Dubrovnik d.o.o. szybko opanowała sieć połączeń miejskich, a także podmiejskich oraz uruchomiła połączenia międzymiastowe. Tuż przed wojną na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, w mieście eksploatowanych było ponad sto pojazdów. Obecnie, firma dysponuje siedemdziesięcioma wozami, z czego zdecydowana większość to autobusy firmy MAN. Dzięki temu Libertas może pochwalić się jedną z najmłodszych flot autobusowych w całej Chorwacji. Poza taborem, prowadzone są również inwestycje w infrastrukturę transportową. Na początku 2011 roku oddano do użytku nowy dworzec autobusowy. Poza MAN-ami, w mieście eksploatowane są autobusy turystyczne Isuzu oraz dwa busy marki Ford. Po Dubrowniku kursuje dziewięć linii miejskich, z czego jedynka posiada dodatkowo dwa warianty oznaczone literą A i B. Siedemnaście linii obsługuje natomiast miejscowości położone wokół miasta. 

Niskopodłogowy ...
Pamiętające poc...
Autobusy te moż...
Obecnie jedyną ...
Pięć MAN-ów SL2...
Te posiadającej...
W 1999 roku w D...
Z zewnątrz właś...
Zakupy nowych p...
W 2005 roku zak...
Autobusy posiad...
W 2007 roku mia...
Od 2009 roku ek...
Jak widać, w Du...
Firma Libertas ...
Osiem autokarów...
Tablica z rozkł...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 151 gości oraz 1 użytkownik.