/** */

Chorwacja - Split

Split jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji. Położony nad Morzem Adriatyckim uznawany jest z jeden z najważniejszych portów w kraju. Mieszka tu około dwustu tysięcy ludzi. Miasto jest również sporym ośrodkiem przemysłowym, nie tylko związanym z morzem. Są tu również zakłady chemiczne, cementowe, drzewne. W końcu jest to spory ośrodek turystyczny, stanowiący transportowe okno na świat Dalmacji.

 

Komunikację miejską w Splicie, jak również podmiejską w całym regionie, obsługuje firma Promet, utworzona w 1948 roku. Obecnie w mieście funkcjonuje wyłącznie sieć autobusowa, jednak w latach 1964 - 1968 ze Splitu do pobliskiej Soliny kursowały trolejbusy. Linie od numeru 1 do 35 oraz 39 i 40 obsługują miasto Split, natomiast linie od numeru 36 do 93 bez 39 i 40 kursują ze Splitu do miejscowości położonych w całym regionie, między innymi do Trogiru czy miasta Omiš. Całość obsługiwana jest taborem składającym się z około dwustu autobusów wszelkiego rodzaju. Są to bowiem zarówno wiekowe Mercedesy czy Many, jak i najnowsze pojazdy tych marek. Rozróżnić trzeba również tabor typowo miejski, jak i podmiejski, a nawet międzymiastowy.

Przegląd taboru...
Inny wiekowy Ma...
Nieco młodszy i...
Jedyny i równie...
Obklejony folią...
Spora część tab...
Po mieście kurs...
Inny Man NL313-...
Po Splicie kurs...
Większość Conec...
Niektóre wozy p...
I jeszcze jedno...
Najnowszy tabor...
Po Splicie kurs...
Mercedesowe sta...
Przegubowe Cita...
Międzymiastowy ...
Split inwestuje...

Po zdjęciach współczesnych zapraszam do oglądnięcia fotografii autobusów w Splicie z 2002 roku. Można zobaczyć, jak bardzo zmienił się tabor i samo miasto. Większości tych autobusów już nie zobaczymy na ulicach miasta.

Prezentację tab...
Ten DAF wygląda...
Dwa używane Mer...
Dwa używane Mer...
Przegląd autobu...
Przegubowy Merc...
Mercedes już z ...
Już wtedy po Sp...
A to z kolei pr...
Przegubowy Man ...
Używane przegub...
Jeden z pierwsz...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 226 gości oraz 0 użytkowników.