/** */

Czechy - Decin

Decin położony jest w północnych Czechach, nad rzeką Łabą. Miasto liczy 52 tyś. mieszkańców i jest sporym ośrodkiem przemysłowym. Znajduje się tu przemysł maszynowy, młynarski, chemiczny, materiałów budowlanych, stocznia rzeczna, huta aluminium oraz zakłady włókiennicze. Decin jest też ważnym portem rzecznym, dużym węzłem kolejowym i drogowym. Miasto może się również pochwalić kilkoma zabytkami, jest tu zamek, późnogotycki most, secesyjna synagoga oraz bardzo ładne centrum.

 

Tak dobrze rozwinięte miasto musi posiadać sprawnie działającą komunikację miejską. Niestety, w chwili obecnej funkcjonują tu tylko autobusy, chociaż w latach 1950 - 1973 po Decinie kursowały również trolejbusy. Niestety, w końcu przegrały z autobusami, a szkoda. Co ciekawe, w mieście rozważano również uruchomienie tramwaju. Było to znacznie wcześniej, niż po Decinie zaczęły kursować trolejbusy, bo w 1897 roku. Niestety, z powodów finansowych i technicznych, projekt nie doczekał się realizacji. Komunikacja miejska w rozwijającym się przemysłowym mieście była jednak konieczna, stąd w 1900 roku w Decinie uruchomiona została pierwsza linia autobusowa. 

 

Obecnie za komunikację miejską w Decinie odpowiada przedsiębiorstwo Dopravní podnik města Děčína,a.s., które obsługuje 16 linii miejskich oraz 17 linii podmiejskich. Po mieście kursuje dość zróżnicowany tabor. Są to zarówno stare Karosy jak i nieco młodsze modele, Irisbusy, Sor-y, Ikarusy, a także całkiem pokaźna liczba Mercedesów Citaro i to o różnych długościach.

 

Karosa B931 - 1...
Zdezelowana Kar...
Pierwszy w Deci...
Pierwsza decińs...
Karosa Citybus ...
Karosa Citybus ...
Irisbus Citelis...
Irisbus Citelis...
Karosa B741 - 2...
Przegubowa Karo...
Nieco młodsza p...
Jedyny przegubo...
Jeden z siedmiu...
Piętnastometrow...
Mercedes O530 -...
Pierwszy w Deci...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 156 gości oraz 1 użytkownik.