/** */

Francja - Paryż

Paryż jest jednym z największych i najważniejszych miast w Europie. Stolica Francji słynie na cały świat z niezliczonych zabytków, począwszy od górującej nad miastem wieży Eiffla, a skończywszy na zbiorach muzeum w Luwrze. W Paryżu mieszka obecnie ponad 2 miliony mieszkańców. W całej aglomeracji żyje ponad 10 milionów ludzi. Ich wszystkich obsłużyć musi paryska komunikacja miejska, którą zarządza firma RATP.

 

Po Paryżu można się przemieszczać przede wszystkim za pomocą metra oraz kolejek podmiejskich. W mieście funkcjonuje również coraz większa sieć tramwajowa. Transport szynowy uzupełniany jest przez gęstą sieć autobusów, które jednak pełnią przede wszystkim funkcję dowozową do stacji metra, kolei podmiejskiej czy przystanków tramwajowych.

 

Pierwsze pojazdy napędzane silnikami spalinowymi wyjechały na ulice Paryża w 1906 roku, zastępując omnibusy konne. Warto zauważyć, że tramwaje elektryczne funkcjonowały w mieście już kilka lat wcześniej. Sieć autobusowa rozwijała się bardzo szybko. Niemal co roku powstawały nowe linie. Początkowo na ulicach Paryża można było spotkać nawet autobusy piętrowe.
Czasy drugiej wojny światowej wywołały znaczne problemy z dostawą ropy naftowej. Z tego powodu podjęto próby zasilania autobusów gazem. Na początku lat czterdziestych na ulice Paryża wyjechały również trolejbusy, które jednak długo nie zagościły w mieście.
Po wojnie szybko odbudowano sieć autobusową, której co najwyżej zagrozić mogło już tylko metro. W kolejnych latach następował dalszy rozwój autobusów, który trwa do dnia dzisiejszego. Obecnie po ulicach Paryża kursuje 351 linii autobusowych obsługiwanych przez przedsiębiorstwo RATP. Długość linii wynosi 3861 kilometrów. 4577 autobusów przewozi ponad miliard pasażerów rocznie. Znacznie większą sieć linii podmiejskich obsługuje natomiast firma Optile.

 

Jeszcze dekadę temu na ulicach Paryża dominowały autobusy marki Renault. Najstarsze z nich i wciąż będące w ruchu to przedstawiciele modelu R312. Autobus ten skonstruowany został w połowie lat osiemdziesiątych, lecz większość obecnie eksploatowanych w Paryżu pojazdów pochodzi z pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych. Po mieście kursują autobusy zarówno w wersji dwu jak i trójdrzwiowej. Pewnym rozwinięciem R312 są autobusy GX317, które w Paryżu występują w dwóch wersjach. Pierwsza z nich napędzana jest olejem napędowym, druga sprężonym gazem ziemnym. 

 

Kolejne pokolenie autobusów Renault reprezentuje model Agora, który obecnie produkowany jest pod marką Iveco. Pojazdy te są w pełni niskopodłogowe i podobnie jak GX317, w zależności od wersji, napędzane są olejem napędowym lub gazem CNG. Na ulicach Paryża nie zobaczymy natomiast przegubowych Renault PR180. W zamian jednak po mieście porusza się coraz więcej wozów znanych europejskich koncernów. Wśród nich są Mercedesy Citaro, Scanie Omni City, czy MAN-y. 

 

Na tym nie koniec atrakcji, jeśli chodzi o tabor. W dzielnicy Montmart spotkać można małe autobusiki napędzane prądem elektrycznym. Pojazdy ten przeciskają się między wąskimi uliczkami i dzięki takiemu napędowi ich obecność jest praktycznie niezauważalna.

Na początek aut...
Autobus marki H...
Swego czasu jed...
Kolejny Renault...
Jeden z nowszyc...
Następny Renaul...
Irisbus Citelis...
Irisbus Citelis...
Irisbus Citelis...
Irisbus Citelis...
Przystanek i bu...
Irisbus Citelis...
Krótki Man na p...
Scania Omni Cit...
Scania Omni Cit...
Przegubowy Rena...
Przegubowy Man ...
Przegubowy Man ...
Na koniec przeg...


AUTOBUSY W DISNEYLANDZIE

Będąc w Paryżu nie sposób nie zaglądnąć do Disneylandu. Także tam miłośnik autobusów znajdzie coś dla siebie. Parking przy parku rozrywki wypełniony jest bowiem autobusami i autokarami, które dowożą na miejsce zwiedzających. Spotkać tu można zarówno pojazdy typowo miejskie ( w tym przegubowe ) jak i zwykłe autokary dalekobieżne.

Przegubowa Agor...
Dalekobieżny Re...


CIEKAWOSTKI Z PARYŻA

W Paryżu, poza pojazdami komunikacji miejskiej, spotkać można także wiele innych autobusów i nie tylko. Po niżej prezentuję dwie ciekawostki z ulic stolicy Francji.

Jeden z turysty...
A to już śmieci...
Tablica informa...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 217 gości oraz 0 użytkowników.