/** */

Rosja - Moskwa

Stolica Rosji może pochwalić się olbrzymim, jednym z najlepiej zorganizowanych systemów transportu zbiorowego na świecie. Poza metrem, monorailem, tramwajem, czy trolejbusem, po mieście kursują również autobusy, których zadaniem jest obsługa wszystkich tych rejonów miasta, do których nie docierają inne środki transportu.

 

Pierwsze próby uruchomienia komunikacji autobusowej w Moskwie pojawiły się już w 1917 roku, jednak dopiero w 1924 udało się stworzyć regularną linię. W kolejnych latach udało się rozwinąć sieć, jednak do 1950 roku nie odgrywała ona znaczącej roli w całym systemie transportowym stolicy Rosji. Dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku nastąpił gwałtowny rozwój moskiewskich autobusów. W 1950 roku w mieście było 50 linii, w 1960 roku już 154, a w 1970 aż 256 linii. Liczba tras zwiększała się wraz z rozwojem metra, do którego autobusy dowoziły pasażerów. W 1980 roku liczba linii osiągnęła liczbę 374, a w 1990 roku aż 527, z czego 496 miejskich i 31 podmiejskich. Długość wszystkich tras przekraczała ponad 6 tysięcy kilometrów. W 1990 roku, wraz z przemianami gospodarczymi, wstrzymany został dalszy rozwój sieci. Pojawiła się za to konkurencja w postaci marszrutek, czyli małych busów. 

 

Obecnie najważniejszym przewoźnikiem miejskim jest SUE Mosgortrans, firma która obsługuje również połączenia tramwajowe i trolejbusowe. Po Moskwie kursują również pojazdy innych przewoźników. Do największych należy GUP MO Mostransavto oraz Grupa Autoline. Ponadto, w całym mieście spotkać można wspomniane już powyżej marszrutki.

 

Tabor eksploatowany na ulicach Moskwy jest bardzo zróżnicowany. Wciąż spotkać można znane doskonale w Polsce Ikarusy 260 i 280, a także nowsze modele, takie jak Ikarus 415 i 435. Ponadto, po mieście kursują wszelkie możliwe Liaz-y, białoruskie Mazy, Mercedesy montowane w Turcji, czy autobusy marki Pavlovsky. Sporą ciekawostkę i jednocześnie kontrast na tle innych pojazdów, stanowią Scanie Omni Link, które eksploatowane są przez prywatnych przewoźników. W sumie w Moskwie funkcjonuje 595 linii autobusowych, obsługiwanych przez 19 zajezdni autobusowych.   


MOSKIEWSKIE AUTOBUSY

Przegląd moskie...
Nieco młodszy o...
Większe zgrupow...
Liaz 5256 - 074...
Liaz 5256 - 074...
Niektóre Liaz-y...
Liaz 5256 - 041...
Jeden z młodszy...
Zmontowany w Tu...
Przegubowy Ikar...
Ikarus 280.33M ...
Ikarus 280.33M ...
Ikarus 280.33M ...
Ikarus 280.33M ...
I jeszcze jeden...
Ikarus 415.33 -...
Przegubowy Ikar...
Dwunastometrowy...
Piętnastometrow...
Maz 107.066 - 0...
Mały Maz 3237 -...
Powiew nowoczes...
Powiew nowoczes...


MOSTRANSAVTO

Jednym z przewoźników w Moskwie jest firma GUP MO Mostransavto, która założona została w 1926 roku. Przedsiębiorstwo to jest jednym z największych przewoźników w Rosji. Składa się z kilkudziesięciu innych, mniejszych firm. Mostransavto obsługuje przede wszystkim ruch podmiejski i międzymiastowy, jednak ma też swój udział w rynku przewozów miejskich.

Scanie Omni Lin...
Należący do Mos...
Zajezdnia Mostr...
Zajezdnia Mostr...


GRUPA AUTOLINE

Grupa Autoline założona została w 1994 roku i od tego czasu prowadzi przewozy pasażerskie w Moskwie i w regionie moskiewskim. Początkowo woziła pasażerów busami, jednak w ostatnich latach zakupiła pojemniejszy tabor, w tym Scanie Omni Link.

Scania Omni Lin...
Scania Omni Lin...
I jeszcze jedna...


MARSZRUTKI

Marszrutki, to charakterystyczny środek transportu dla krajów Byłego Bloku Wschodniego. Oficjalnie funkcjonują jako taksówki, które mają wyznaczoną stałą trasę i numer linii. Wprawdzie są droższe od normalnych środków komunikacji miejskiej, jednak poruszają się po mieście znacznie szybciej, często łamiąc wszelkie możliwe zasady ruchu.

Marszrutka na l...
Przystanek mars...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 1254 gości oraz 1 użytkownik.