/** */

Budowa ciągu ulic Surzyckiego, Rybitwy, Botewa, Śliwiaka i drogi S-7

Równolegle z budową linii tramwajowej na Płaszów, ulicy Kuklińskiego oraz modernizacji ulicy Lipskiej, prowadzone były jeszcze dwie inwestycje drogowe. Władze Krakowa przebudowywały ciąg ulic Surzyckiego, Rybitwy i Botewa wraz z budową ich przedłużenia, czyli ulicą Śliwiaka. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zrealizowała natomiast pierwszy odcinek wschodniej obwodnicy Krakowa, czyli drogi S-7, łączącej autostradę A4 z ulicą Śliwiaka.

 

Ciąg ulic Surzyckiego, Rybitwy i Christo Botewa jest podstawową arterią obsługującą Rybitwy i znajdujące się tu obiekty przemysłowe oraz place targowe. Arteria ta przed modernizacją posiadała zaledwie jedną jezdnię po jednym pasie w każdym kierunku. Taki przekrój od dawna był niewystarczający. Sytuację dodatkowo pogarszał katastrofalny stan nawierzchni, rozjeżdżanej każdego dnia przez ciężkie pojazdy. Ponadto, całkowicie brakowało infrastruktury dla pieszych i rowerzystów oraz zatok autobusowych. 

 

W ramach prowadzonej od 2009 roku modernizacji powstała droga klasy G, posiadająca na całej długości dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Dodatkowo, wzdłuż całej trasy zrealizowano chodniki i ścieżki rowerowe, a także zatoki dla autobusów. Ponadto, na całym ciągu zamontowanych zostało 6 sygnalizacji świetlnych, które z jednej strony poprawią bezpieczeństwo ruchu, z drugiej ułatwią włączenie się pojazdów wyjeżdżających z bocznych wlotów. W ramach inwestycji wykonana została również ulica Śliwiaka, która częściowo biegnie śladem starego odcinka ulicy Botewa. Zadaniem tego odcinka jest połączenie ciągu ulic Surzyckiego, Rybitwy i Botewa z drogą S-7 poprzez planowany węzeł Rybitwy.

 

Inwestorem drogi S-7 jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zrealizowany obecnie odcinek, to droga klasy S o przekroju dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Arteria w przyszłości będzie pełnić funkcję wschodniej obwodnicy Krakowa. Dotychczas zrealizowano tylko pierwszy odcinek od węzła z drogą A4 do ulicy Śliwiaka. Węzeł Rybitwy, poprzez który będzie można w przyszłości bezkolizyjnie zjechać z drogi S-7 na ulicę Śliwiaka, na razie nie powstał. W jego miejscu zbudowano natomiast tymczasową drogę, dzięki której bezpiecznie będzie można zjechać z drogi S-7 na ulicę Śliwiaka. 

 

W przyszłym roku ma rozpocząć się budowa drugiego odcinka trasy S-7 od węzła Rybitwy do węzła Igołomska wraz z realizacją mostu przez Wisłę. W ostatnim czasie pojawiły się niepokojące informacje o wstrzymaniu tej inwestycji. Mimo to już w tej chwili trwają przygotowania do budowy w rejonie ulicy Igołomskiej. 

 

Omówiony powyżej ciąg stanowić będzie dodatkową arterię prowadzącą ruch pomiędzy dzielnicami Krakowa. Nie ma co ukrywać, że dzięki jego realizacji znacząco skróci się czas dojazdu z autostrady A4 w rejon ronda Grzegórzeckiego i Mogilskiego. Jednocześnie odciążona zostanie ulica Wielicka oraz Kamieńskiego. Poniżej prezentuję zdjęcia całego zrealizowanego ciągu na kilka dni przed otwarciem.     

Początek zmoder...
Ulica Surzyckie...
Ulica Rybitwy.
Ulica Rybitwy o...
Ulica Śliwiaka ...
Skrzyżowania z ...
Ulica Śliwiaka ...
Ulica Śliwiaka ...
Tymczasowy wjaz...
Miejsce planowa...
Początek drogi ...
Miejsce planowa...
Dwa kilometry p...
S-7 z widokiem ...
I jeszcze jedno...
Miejsce spotkan...
Łącznica z drog...
Węzeł Bieżanów ...
Ten sam węzeł -...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 456 gości oraz 0 użytkowników.