Budowa ciągu ulic Surzyckiego, Rybitwy, Botewa, Śliwiaka i drogi S-7
- Nadrzędna kategoria: Ciekawostki
- Kategoria: Krakowskie inwestycje
- Opublikowano: sobota, 22, grudzień 2012 21:20
- PSMKMS
- Odsłony: 3938
Równolegle z budową linii tramwajowej na Płaszów, ulicy Kuklińskiego oraz modernizacji ulicy Lipskiej, prowadzone były jeszcze dwie inwestycje drogowe. Władze Krakowa przebudowywały ciąg ulic Surzyckiego, Rybitwy i Botewa wraz z budową ich przedłużenia, czyli ulicą Śliwiaka. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zrealizowała natomiast pierwszy odcinek wschodniej obwodnicy Krakowa, czyli drogi S-7, łączącej autostradę A4 z ulicą Śliwiaka.
Ciąg ulic Surzyckiego, Rybitwy i Christo Botewa jest podstawową arterią obsługującą Rybitwy i znajdujące się tu obiekty przemysłowe oraz place targowe. Arteria ta przed modernizacją posiadała zaledwie jedną jezdnię po jednym pasie w każdym kierunku. Taki przekrój od dawna był niewystarczający. Sytuację dodatkowo pogarszał katastrofalny stan nawierzchni, rozjeżdżanej każdego dnia przez ciężkie pojazdy. Ponadto, całkowicie brakowało infrastruktury dla pieszych i rowerzystów oraz zatok autobusowych.
W ramach prowadzonej od 2009 roku modernizacji powstała droga klasy G, posiadająca na całej długości dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Dodatkowo, wzdłuż całej trasy zrealizowano chodniki i ścieżki rowerowe, a także zatoki dla autobusów. Ponadto, na całym ciągu zamontowanych zostało 6 sygnalizacji świetlnych, które z jednej strony poprawią bezpieczeństwo ruchu, z drugiej ułatwią włączenie się pojazdów wyjeżdżających z bocznych wlotów. W ramach inwestycji wykonana została również ulica Śliwiaka, która częściowo biegnie śladem starego odcinka ulicy Botewa. Zadaniem tego odcinka jest połączenie ciągu ulic Surzyckiego, Rybitwy i Botewa z drogą S-7 poprzez planowany węzeł Rybitwy.
Inwestorem drogi S-7 jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zrealizowany obecnie odcinek, to droga klasy S o przekroju dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Arteria w przyszłości będzie pełnić funkcję wschodniej obwodnicy Krakowa. Dotychczas zrealizowano tylko pierwszy odcinek od węzła z drogą A4 do ulicy Śliwiaka. Węzeł Rybitwy, poprzez który będzie można w przyszłości bezkolizyjnie zjechać z drogi S-7 na ulicę Śliwiaka, na razie nie powstał. W jego miejscu zbudowano natomiast tymczasową drogę, dzięki której bezpiecznie będzie można zjechać z drogi S-7 na ulicę Śliwiaka.
W przyszłym roku ma rozpocząć się budowa drugiego odcinka trasy S-7 od węzła Rybitwy do węzła Igołomska wraz z realizacją mostu przez Wisłę. W ostatnim czasie pojawiły się niepokojące informacje o wstrzymaniu tej inwestycji. Mimo to już w tej chwili trwają przygotowania do budowy w rejonie ulicy Igołomskiej.
Omówiony powyżej ciąg stanowić będzie dodatkową arterię prowadzącą ruch pomiędzy dzielnicami Krakowa. Nie ma co ukrywać, że dzięki jego realizacji znacząco skróci się czas dojazdu z autostrady A4 w rejon ronda Grzegórzeckiego i Mogilskiego. Jednocześnie odciążona zostanie ulica Wielicka oraz Kamieńskiego. Poniżej prezentuję zdjęcia całego zrealizowanego ciągu na kilka dni przed otwarciem.

