/** */

Trwa budowa łącznicy kolejowej w Chabówce

W Chabówce trwa budowa ostatniej, niezwykle ważnej dla naszego regionu łącznicy kolejowej, pomiędzy liniami nr 98 Sucha Beskidzka - Chabówka i 99 Chabówka - Zakopane. Dzięki realizacji tej inwestycji, skróci się czas przejazdu pociągów z Krakowa do Zakopanego.

 

Na przestrzeni ostatnich lat w naszym regionie powstało kilka łącznic kolejowych: w Krakowie pomiędzy przystankami Zabłocie i Podgórze, w Suchej Beskidzkiej, czy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Właśnie w tym ostatnim przypadku pociągi pojechały po nowym torze zaledwie w czerwcu, skracając tym samym czas przejazdu z Krakowa do Wadowic czy Bielska-Białej o kilkanaście minut. Uniknięcie kłopotliwej i czasochłonnej zmiany kierunku jazdy, to główny cel realizacji tego typu inwestycji. Trasa z Krakowa do Zakopanego pod tym względem była szczególna. Zmianę czoła pociągu trzeba było przeprowadzać aż trzy raz. Obecnie dwie łącznice już funkcjonują, natomiast trzecia w Chabówce jest na etapie realizacji.

 

W trakcie wiosennej przerwy w ruchu na trasie do Zakopanego udało się zabudować w torach szlakowych linii kolejowych numer 98 i 99 rozjazdy. Można więc powiedzieć, że początek i koniec nowej łącznicy jest już gotowy. Teraz trzeba tylko uzupełnić środek. Tu jednak jeszcze wiele pozostało do zrobienia. Obecnie bowiem wciąż trwają jeszcze prace ziemne, mające na celu dostosowanie terenu do przebiegu toru. Warto podkreślić, że łącznica będzie prowadzić po znacznym spadku od strony linii 98 w kierunku linii 99. Dopiero po zakończeniu prac ziemnych, możliwe będzie układanie torowiska. Nową łącznicą do Zakopanego pierwsze pociągi pojadą najpewniej w przyszłym roku.

Początek nowej ...
Widok od strony...
Trwają prace zi...
Końcowy odcinek...
Również w ciągu...
Linia 99 w miej...

Na tym nie koniec prac w rejonie Chabówki. W ostatnich tygodniach bez większego rozgłosu rozpoczął się bowiem demontaż torowiska fragmentu linii kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz. Tory usuwane są na odcinku od Chabówki do Rabki-Zaryte. Prace te realizowane są w ramach modernizacji części trasy kolejowej linii nr 104, do której włączać się ma nowa linia kolejowa, planowana od strony Podłęża. W przyszłości po realizacji wszystkich inwestycji, powstanie szybki korytarz kolejowy z Krakowa do Podłęża i dalej na południe do linii nr 104, którą będzie można dotrzeć zarówno do Nowego Sącza, jak i do Chabówki i dalej do Zakopanego.

Demontaż torowi...
Demontaż torowi...
Jeszcze rok tem...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 289 gości oraz 0 użytkowników.