Aktualności

Linia 49 wyjechała na ulice Krakowa

Dziś funkcjonowanie rozpoczęła nowa linia tramwajowa numer 49, utworzona poprzez skierowanie dotychczasowej linii 44 do Bieżanowa Nowego, zamiast dotychczasowych Bronowic. Tramwaj ten kursować ma przez dwa tygodnie, w związku z trwającymi pracami modernizacyjnymi na krakowskim Dworcu Głównym i związanymi z tym ograniczeniami w ruchu pociągów.

 

Linia 49 dotychczas pojawiała się na ulicach Krakowa wyłącznie w dniu Święta Bożego Miłosierdzia, zastępując linię 19 i zapewniając bezpośrednie połączenie z Krowodrzy Górki do Borku Fałęckiego. Po raz pierwszy uruchomiona została w 2013 roku i od tego czasu właściwie co roku, nie licząc 2016, na jeden dzień wyrusza na ulice naszego miasta. Tym razem jednak tramwaje z numerem 49 wyjechały na krakowskie tory na dłużej. Będą kursować co najmniej dwa tygodnie. Właśnie tyle czasu potrwać ma uruchamianie nowego systemu sterowania ruchem pociągów na dworcu Kraków Główny. Z tego powodu ograniczono liczbę składów poruszających się pomiędzy stacjami Kraków Główny i Kraków Płaszów. Wybrane połączenia zostały skrócone. Inne omijają główny krakowski dworzec kolejowy i zatrzymują się przy tymczasowym peronie na stacji Kraków Olsza.

 

Zgodnie z przewidywaniami, wielu pasażerów wysiadało dziś z pociągów na stacji Kraków Płaszów, udawało się na estakadę i stamtąd zamierzało tramwajami dotrzeć bliżej centrum miasta. Aby ułatwić im podróż z przystanku "Dworzec Płaszów Estakada", zdecydowano się zmienić trasę linii 44, która dotychczas kursowała z Kopca Wandy po trasie linii 4 do Bronowic. Od dziś jest ona oznaczona numerem 49 i jeździ również z Kopca Wandy po trasie linii 4, ale tylko do Ronda Mogilskiego. Następnie skręca w aleję Powstania Warszawskiego i wspomaga linię 9 do Nowego Bieżanowa. Na linii 49, podobnie jak na 44, kursują składy E1+c3.

 

Linia 49 utworzona została przede wszystkim, aby ułatwić obsługę dodatkowych pasażerów z pociągów, wsiadających na przystanku "Dworzec Płaszów Estakada". Przy okazji jednak sprawdzona zostanie możliwość wzmocnienia trasy do Nowego Bieżanowa. Kursujące tu linie 3, 9 i 13 cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem pasażerów. Z uwagi na wyczerpanie przepustowości tras tramwajowych w centrum, w tym w szczególności ulicy Starowiślnej, zdecydowano się uruchomić linię wspomagającą po trasie dziewiątki. Kolejna linia powinna przyczynić się do zmniejszenia tłoku w pozostałych tramwajach na ulicy Wielickiej.

Skład E1+c3 - H...
Skład E1+c3 - H...
Skład E1+c3 - H...

W minioną sobotę na ulice Krakowa powróciła jeszcze jedna linia, tym razem autobusowa. Po ośmioletniej przerwie, pasażerowie znów mogą korzystać z linii 228. Powstała ona poprzez zmianę numeru dotychczasowej linii 226 i dostosowanie ostatniej cyfry do numerów innych linii kursujących do gminy Zabierzów. Linia 228 kursuje obecnie na trasie Bronowice Małe - Chrosna Pętla. W poprzedniej wersji, funkcjonującej do 2012 roku, jeździła z Bronowic Małych do Podkamycza.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 329 gości oraz 0 użytkowników.