/** */

Wydarzenia

Nocne próby składu 2 x GT8S - 21-22.04.2010

W obecnych czasach poprawa standardu podróżowania komunikacją miejską poprzez zwiększanie częstotliwości poszczególnych linii powoli przestaje zdawać egzamin. Przykładowo, w Krakowie na ciągu ulicy Wielickiej czy Karmelickiej liczba pociągów tramwajowych osiągnęła takie wartości, że trasy tramwajowe pracują na granicy przepustowości, a każde zaburzenie w ruchu skutkuje gigantycznymi perturbacjami na sporej części sieci. Jedynym sposobem utrzymania wysokiego komfortu podróżowania staje się więc zwiększanie długości pociągów tramwajowych.

 

Dotychczas najdłuższymi tramwajami kursującymi po naszym mieście są składy 3x105Na, mające nieco ponad 40 metrów długości. W przeszłości podejmowane były próby połączenia czterech wagonów typu 105Na, dzięki czemu powstał skład o długości 54 metrów. Niestety, jak na razie skończyło się na testach oraz jednym przejeździe dla sympatyków komunikacji miejskiej. Tymczasem popularne "stopiątki" znikają z Krakowa dosłownie z dnia na dzień. Krakowskie MPK podjęło więc próby znalezienia takich pociągów tramwajowych, które mogłyby sprostać wymaganiom stawianym dotychczas tylko składom 3x105Na, a nawet więcej. Rozwiązaniem mają być składy o imponującej długości nieco ponad 54 metrów.

 

W nocy z 21 na 22 kwietnia 2010 roku, na ulice Krakowa wyjechał pierwszy taki pociąg tramwajowy, złożony z dwóch wagonów GT8S. I chociaż oba tramwaje nie były nawet połączone elektrycznie, więc pierwszy wóz holował drugi, to jednak staliśmy się świadkami przełomowej chwili. Wprawdzie do wyjechania na którąś z linii składu o długości 54 metrów droga daleka, to jednak kwestią czasu jest pojawienie się na ulicach naszego miasta pociągów 2xGT8S a może również 2xN8S, 2xEU8N czy nawet 2xNGT6. Najważniejszy krok został bowiem wykonany.

 

Nocne testy składu dwóch wagonów GT8S z Dusseldorfu zaplanowane zostały na noc z 21 na 22 kwietnia 2010 roku. Na tę okazję w zajezdni Podgórze zestawiono skład GT8S - 3049+3037. Tramwaje połączone zostały zwykłym sprzęgiem, a nie samoczynnym, umożliwiającym sterowanie wielokrotne (wozy GT8S kursują w składach w Niemczech). Tak więc trudno mówić o próbnym przejeździe składu 2xGT8S, ponieważ w rzeczywistości jeden wóz holował drugi. Chodziło jednak głównie o sprawdzenie, czy tak długi pociąg tramwajowy zmieści się na peronach przystankowych na wybranych trasach tramwajowych w mieście.

 

Skład 2xGT8S opuścił zajezdnię w Podgórzu kilkadziesiąt minut po godzinie 22:00. Pierwszym celem podróży był Borek Fałęcki. Podczas przejazdu, na każdym z przystanków kontrolowano, czy wagon mieści się (ewentualnie nie mieści) przy istniejącym peronie. Z Borku Fałęckiego skład dusseldorfów pojechał na Bieżanów. Tu rozpoczęło się sprawdzanie trasy linii 13. Po dotarciu na Bronowice Małe, tramwaje miały przemieszczać się trasą linii numer 4 do Wzgórz Krzesławickich. Tam zaplanowano koniec testów i powrót do zajezdni w Podgórzu.   

Skład 2xGT8S op...
Na pętli w Bork...
Przystanek Koro...
W Prokocimiu.
Na pętli w Bież...
Przed rozpoczęc...
Przy pętli w Pr...
Skład 2xGT8S wj...
Na skrzyżowaniu...
Pod Filharmonią...
Na ulicy Karmel...

Do wyjazdu na miasto liniowego składu 2xGT8S niestety jeszcze długa droga. Największą przeszkodą jest niewątpliwie zbyt mała długość peronów niektórych przystanków. W chwili obecnej nie ma w Krakowie linii, na którą tak długi pociąg tramwajowy mógłby wyjechać. Problemem mogą być również niektóre ronda, a także sygnalizacje świetlne, które nie są przystosowane do obsługi tak długich pociągów tramwajowych. Mimo to, MPK w nocy z 21 na 22 kwietnia 2010 roku zrobiło ogromny krok w dobrym kierunku. Być może na ulicach Krakowa pojawią się składy 2xGT8S. Na początek na liniach cmentarnych, kursujących 1 listopada. Potem może również na linii numer 4 czy 13. Czas pokaże, ile będziemy musieli czekać na ten moment.

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 453 gości oraz 0 użytkowników.