/** */

Tatrzańskie Koleje Elektryczne

Tatrzańskie Koleje Elektryczne (Tatranské elektrické železnice, TEŽ) funkcjonują na Słowacji, obsługując miejscowości turystyczne leżące u podnóża Tatr. Wąskotorowe elektryczne zespoły trakcyjne zapewniają niezwykle sprawny system transportowy, którego po polskiej stronie Tatr możemy tylko pozazdrościć.

Czytaj więcej...

Linia wąskotorowa Třemešná ve Slezsku – Osoblaha

Na terenie Czech, tuż przy granicy z Polską w rejonie Racławic Śląskich i Prudnika, na trasie Třemešná ve Slezsku – Osoblaha funkcjonuje kolej wąskotorowa. Każdego dnia kursują na niej regularne pociągi pasażerskie, uruchamiane przez Koleje Czeskie. Dodatkowo, w wybranych terminach można przejechać się pociągami retro, obsługiwanymi przez parowozy.

Czytaj więcej...

Lwowska Kolej Dziecięca

Lwów jest jednym z europejskich miast, w którym funkcjonuje kolej parkowa. Licząca około 1200 metrów długości trasa znajduje się w Parku Stryjskim. Wzorem innych Krajów Byłego Bloku Wschodniego, jest ona obsługiwana przez dzieci pod nadzorem dorosłych, stąd również nazwa Lwowskiej Kolei Dziecięcej.

Czytaj więcej...

Kolej pionierska w Mińsku

We wschodniej części Mińska - stolicy Białorusi, znajduje się niezwykła kolejka wąskotorowa, położona tuż obok parku Chelyuskintsev. Kolejka ta funkcjonuje na identycznych zasadach jak prawdziwa kolej. Mamy więc lokomotywę, wagony, dyżurnego ruchu, wagonowe... Jedyną różnicą w stosunku do prawdziwej kolei jest wiek obsługi. Na kolejce pracują bowiem dzieci.

Czytaj więcej...

Kolej polowa w Balatonfenyves

Wśród wielu kolejek wąskotorowych na Węgrzech jest jedna, która pozwala cofnąć się w czasie i poczuć klimat dawnych lokalnych wąskotorówek. Nie tylko węgierskich, ale również polskich. Kolej polowa w Balatonfenyves rozpoczyna swój bieg tuż nad brzegiem Balatonu i funkcjonuje bez większych zmian do dnia dzisiejszego, dowożąc mieszkańców z małych miejscowości.

Czytaj więcej...

Majorka - Ferrocarril de Soller

Majorka jest największą wyspą archipelagu Balearów, położonego na Morzu Śródziemnym na południe od brzegów Hiszpanii, do której należy. Długość wyspy nie przekracza 100 kilometrów. Mimo to, znajduje się tu kilka linii kolejowych, łączących Palmę de Mallorca, stolicę wyspy, z największymi miastami. Wśród nich najciekawszą jest Ferrocarril de Soller, niezwykła kolej wąskotorowa, funkcjonująca w niemal niezmienionym stanie od ponad stu lat.

Czytaj więcej...

Najwyższa kolej Europy

Szwajcaria jest średniej wielkości państwem, leżącym w środkowej Europie. Kraj ten znany jest z wielu rzeczy, które przez wieki przekształciły się w symbole, z których Szwajcaria słynie na całym świecie. Neutralność, czy legendarne bogactwa znajdujące się w szwajcarskich bankach na pewno ułatwiały dojście do poziomu, na którym obecnie znajduje się ten kraj.

Czytaj więcej...

Orawska Kolej Leśna

Będąc na wczasach na Podhalu, warto na jeden dzień wybrać się również na Słowację, nie tylko po to aby napić się piwa, czy zwiedzić górujący nad drogą z Polski w kierunku południa Europy Zamek Orawski, ale również przejechać się, funkcjonującą przez cały rok, Orawską Koleją Leśną.

Czytaj więcej...

Sargańska ósemka

Na początku dwudziestego wieku kolej żelazna była jednym z najważniejszych środków transportu. Pociągiem można było przewieźć zarówno ludzi jak i towary, ale największe znaczenie miała możliwość szybkiego transportu oddziałów wojskowych. Stąd szybki rozwój sieci żelaznych szlaków.

Czytaj więcej...

Stacja techniczna ICE w Berlinie

Pociągi Inter-City Express (ICE) są chlubą kolei niemieckich. Charakterystyczne składy kursują z prędkością od 200 do nawet 330 km/h. Obsługują sieć szybkich połączeń pomiędzy najważniejszymi miastami Niemiec oraz w sąsiadujących krajach: Austrii, Belgii, Danii, Francji, Holandii czy Szwajcarii.

Czytaj więcej...

Żytawska Kolej Wąskotorowa

Tuż za zachodnią granicą Polski znajduje się niemieckie miasto Żytawa, bardziej znane obecnie jako Zittau. W miejscu tym swój początek ma Zittauer Schmalspurbahn, czyli Żytawska Kolej Wąskotorowa, która funkcjonuje niemal identycznie jak 100 lat temu.

 

Czytaj więcej...

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 759 gości oraz 0 użytkowników.