/** */

Kolej wisząca Schwebebahn w Wuppertalu

Jest jednym z najciekawszych środków miejskiego transportu miejskiego na terenie Europy. Powstała w 1901 roku i do dziś stanowi symbol miasta Wuppertal. Zapraszamy w podróż najdłuższą koleją podwieszaną w Europie, która pomimo ponad 100-letniej historii, do dziś stanowi niezwykle sprawny sposób przemieszczania się po mieście.

Czytaj więcej...

Bom Jesus do Monte Funicular

Braga położona jest w północnej Portugalii. Jest to jedno z najstarszych miast w tym kraju. Jego historia liczy ponad 2000 lat. Miasto słynie z niezwykle urokliwego Sanktuarium Bom Jesus do Monte. Można się tutaj dostać liczącymi 577 stopni schodami lub poprowadzoną równolegle, najstarszą na świecie kolejką linowo-terenową… na wodę.

Czytaj więcej...

Kanał Elbląski

Kanał Elbląski na swojej podstawowej trasie łączy Ostródę z Elblągiem. Co ma wspólnego śródlądowa droga wodna z transportem szynowym, czy kolejami linowymi? Na trasie kanału zlokalizowano bowiem pięć pochylni, które uznać można za kolej linowo-terenową, służącą do transportu... jednostek pływających. Jest to unikalny obiekt co najmniej w skali Europy.

Czytaj więcej...

Koleje linowo-terenowe w Polsce

Koleje linowo-terenowe stosowane są w miejscach, w których ze względu na pochylenie terenu i znaczne różnice wysokości, nie ma możliwości zastosowania nie tylko konwencjonalnej kolei, ale również i zębatej. W Polsce funkcjonuje kilka kolei tego typu. Znacznie popularniejsze są na świecie.

Czytaj więcej...

Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Jest najbardziej znaną kolejką w polskich górach i jednocześnie jedynym tego typu środkiem transportu w naszym kraju. Jej powstaniu od początku towarzyszyły ogromne protesty ekologów, które nie straciły na sile, gdy po siedemdziesięciu latach funkcjonowania podjęto decyzję o jej modernizacji.

Czytaj więcej...

Koleje Górskie w Dreźnie

W leżącym nad rzeką Łabą Dreźnie w Niemczech od ponad 100 lat w dzielnicy Loschwitz funkcjonują dwie niezwykłe koleje: linowo-terenowa Standseilbahn oraz podwieszana Schwebebahn. Określane jako Koleje Górskie, oprócz funkcji środka komunikacji miejskiej, są też jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Drezna, będąc niezwykłymi zabytkami techniki.

Czytaj więcej...

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 146 gości oraz 1 użytkownik.