/** */

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Jest jedną z najbardziej pracowitych kolejek wąskotorowych w naszym kraju. Jednocześnie należy do największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach. Uratowana przed zniszczeniem Bieszczadzka Kolejka Leśna niegdyś transportowała drewno. Obecnie służy każdego roku do przewozu tysięcy turystów, kursując zarówno w lecie, jak i w miesiącach zimowych.

Czytaj więcej...

Ełcka Kolej Wąskotorowa

Jest jedną z pierwszych kolejek wąskotorowych w Polsce, która uruchomiła na swej sieci pociągi turystyczne. Tego typu działalność rozpoczęła się w Ełku już w maju 1993 roku. Od tego czasu, ruch turystyczny zaczął wypierać z torów pociągi pasażerskie i towarowe, by w 2001 roku zupełnie je zastąpić.

Czytaj więcej...

Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa

Jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na granicy Wielkopolski i Kujaw funkcjonowała rozległa sieć kolei wąskotorowych. Przez dziesięciolecia można było pociągiem przejechać z Gniezna aż do Ozorkowa. Dziś z tej infrastruktury pozostało niewiele. Wśród nich jest również Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa, która jednak od września 2015 roku nie funkcjonuje.

Czytaj więcej...

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Górnośląski Okręg Przemysłowy jeszcze pod koniec ubiegłego wieku pokryty był gęstą siecią kolei wąskotorowych, stworzonych sto lat wcześniej do transportu materiałów pomiędzy poszczególnymi zakładami i fabrykami. Dziś z tamtej sieci pozostało niewiele, a pociągi wąskotorowe wożą turystów i to tylko na dwóch krótkich odcinkach.

Czytaj więcej...

Kolej Leśna Puszczy Białowieskiej

Będąc na Podlasiu warto odwiedzić Hajnówkę, położoną na południe od Białegostoku. W mieście tym, leżącym tuż przy granicy z Białorusią, swój początek ma jedna z ostatnich, zachowanych w Polsce wąskotorowych kolejek leśnych, którą można przemierzyć Puszczę Białowieską.

Czytaj więcej...

Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała

Mówi się, że szlak tej kolei wąskotorowej prowadzi od „wiedeńki” do „CMK-i”, ponieważ początek znajduje się na stacji w Rogowie, położonej na trasie linii Warszawsko-Wiedeńskiej, natomiast koniec tuż za Centralną Magistralą Kolejową. Zapraszam na fotograficzną wizytę na Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała.

Czytaj więcej...

Kolej wąskotorowa ZPT Bór za Lasem w Czarnym Dunajcu

Przed laty wąskotorowe koleje przemysłowe stanowiły ważny element polskiego przemysłu. Małe wąskotorówki pracowicie wypełniały szereg zadań w niejednym zakładzie. Wśród nich były również koleje obsługujące kopalnie torfu. Do dnia dzisiejszego zachowało się ich w naszym kraju bardzo niewiele. Jedna z nich, która wciąż działa, znajduje się na granicy Czarnego Dunajca i miejscowości Podczerwone.

Czytaj więcej...

Kolejka Parkowa Maltanka

W Poznaniu funkcjonuje jedna z trzech i jednocześnie jedyna czynna w Polsce kolej parkowa. Jej trasa prowadzi malowniczo wzdłuż jeziora Malta do nowego ogrodu zoologicznego w stolicy Wielkopolski, natomiast pociągi poruszają się po torach o rozstawie 600 mm. Kolej Parkowa Maltanka od dziesięcioleci cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Poznania.

Czytaj więcej...

Koszalińska Kolej Wąskotorowa

Sto lat temu koleje wąskotorowe na terenie obecnego województwa Zachodniopomorskiego tworzyły ogromną sieć, obejmującą setki kilometrów torowisk. Dziś z tamtego systemu transportowego pozostało bardzo niewiele. Jedną z ostatnich pamiątek jest krótki, liczący niespełna 20 kilometrów długości odcinek Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, prowadzący z Koszalina nad zalew w Rosnowie.

Czytaj więcej...

Krośnicka Kolej Wąskotorowa

Jest najmłodszą koleją wąskotorową i jedną z zaledwie kilku kolei parkowych w naszym kraju. Powstała w 2013 roku jako nowa atrakcja turystyczna w gminie Krośnice dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Nie ma wątpliwości, że inwestycja spełniła swój cel i doprowadziła do stworzenia interesującej oferty turystycznej.

Czytaj więcej...

Krośniewicka Kolej Wąskotorowa

Funkcjonująca do końca dwudziestego wieku sieć Kujawskich Kolei Wąskotorowych należała do największych i i najciekawszych w Europie. Powstała głównie z myślą o obsłudze cukrowni, do których transportowano buraki cukrowe. Służyła także do przewozu innych towarów i pasażerów. Krośniewicka Kolej Wąskotorowa była kluczowym elementów tej sieci.

Czytaj więcej...

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

W  województwie Zachodniopomorskim znajduje się jedna z najbardziej pracowitych kolejek wąskotorowych w naszym kraju. Nadmorska Kolej Wąskotorowa kursuje bowiem codziennie od maja do końca września. Dodatkowo, w ostatnich latach kolejka ta przeszła gruntowną modernizację, dzięki czemu obecnie może pochwalić się najlepszą infrastrukturą w Polsce.

Czytaj więcej...

Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa

Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa jest ostatnią czynną koleją tego typu w województwie Lubelskim. Stworzona niegdyś w celu transportu buraków do cukrowni, obecnie stanowi coraz większą atrakcje turystyczną tego regionu naszego kraju. Dzięki temu jej przyszłość jest raczej niezagrożona.

Czytaj więcej...

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa

Kilka kilometrów na południe od Warszawy leży Piaseczno, gdzie swój początek ma obecnie Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa. Kolej ta niegdyś docierała do samej stolicy, zapewniając transport tysiącom ludzi. Obecnie pełni tylko funkcję turystyczną na liczącym około 15 kilometrów odcinku do Tarczyna.

Czytaj więcej...

Pleszewska Kolej Lokalna

Pleszewska Kolej Lokalna jest ostatnim odcinkiem dawnej Krotoszyńskiej Kolei Dojazdowej, która niestety jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, niemal w całości została zlikwidowana. Dziś jest to jedyna kolej wąskotorowa w naszym kraju, która świadczy regularne przewozy pasażerskie.

Czytaj więcej...

Przeworska Kolej Wąskotorowa

Przeworska Kolej Wąskotorowa funkcjonuje w południowo-wschodniej Polsce, daleko od dużych ośrodków miejskich. Trasa pociągu wąskotorowego wytyczona została wśród pięknych krajobrazów Pogórza Dynowskiego. Na tym jednak nie koniec atrakcji. Na kolei tej funkcjonuje bowiem do chwili obecnej najdłuższy tunel wąskotorowy w Polsce.

Czytaj więcej...

Śmigielska Kolej Wąskotorowa

Jest jedną z kilku czynnych kolei wąskotorowych na terenie województwa Wielkopolskiego. Była jedną z ostatnich wąskotorówek w naszym kraju, na których utrzymywano regularny ruch pasażerski. Pomimo zachowania niemal całego torowiska, okazjonalne przewozy organizowane są tylko na jego fragmencie. Stąd nie łatwo odbyć nią podróż.

Czytaj więcej...

Sochaczewska Kolej Muzealna

W leżącym na Mazowszu Sochaczewie w dniu 6 września 1986 roku otwarto Muzeum Kolei Wąskotorowych. Jednostka podległa Muzeum Kolejnictwa w Warszawie powstała w oparciu o tabor, budynki i infrastrukturę likwidowanej Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Obecnie, poza ogromnymi zbiorami taboru i pamiątek po kolejach wąskotorowych, muzeum może pochwalić się czynnym parowozem Px29 - 1704, obsługującym regularne pociągi turystyczne.

Czytaj więcej...

Starachowicka Kolej Wąskotorowa

Najbardziej znaną koleją wąskotorową na terenie województwa Świętokrzyskiego jest ta mająca swój początek w Jędrzejowie. Nie jest to jednak jedyna wąskotorówka w tym regionie. W Starachowicach także funkcjonuje kolej wąskotorowa, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów.

Czytaj więcej...

Średzka Kolej Powiatowa

Średzka Kolej Powiatowa jest jedną z ostatnich czynnych kolei wąskotorowych w okolicach Poznania. Przeżywszy ciężkie chwile po wydzieleniu ze struktur PKP na początku obecnego wieku, dziś radzi sobie całkiem nieźle w nowej rzeczywistości. Jest to jedna z niewielu kolei wąskotorowych w naszym kraju, na których prowadzony jest regularny ruch parowozem.

Czytaj więcej...

Świętokrzyska Kolej Dojazdowa

Jędrzejowska Kolej Dojazdowa w latach świetności była trzecią co do wielkości w naszym kraju, obejmując swym zasięgiem setki kilometrów torów. Obecnie funkcjonuje jako Świętokrzyska Kolej Dojazdowa. Ruch turystyczny prowadzony jest na odcinku liczącym około 30 kilometrów długości. Przyszłość kolejki, mimo prowadzonych w jej otoczeniu inwestycji, wciąż wydaje się być niepewna.

Czytaj więcej...

Wigierska Kolej Wąskotorowa

Wigierska Kolej Wąskotorowa jest jedną z największych atrakcji Suwalszczyzny. Przejęta przez prywatną spółkę, z każdym nowym sezonem udowadnia, że przygotowując atrakcyjną ofertę, można liczyć na rzesze turystów. Wąskotorówka jest jedną z najczęściej jeżdżących w sezonie letnim. W wakacyjne miesiące codziennie wykonuje aż trzy kursy, co plasuje ją w czołówce wśród polskich kolejek turystycznych.

Czytaj więcej...

Wojskowa Kolej Wąskotorowa w Helu

Półwysep Helski kojarzy się nam obecnie przede wszystkim ze świetnym miejscem na letnie wakacje. Długa na trzydzieści pięć kilometrów mierzeja jeszcze w niedalekiej przeszłości pełniła zgoła odmienną funkcję strategiczną, niezwykle ważną dla obronności kraju. Z tego względu, końcówkę półwyspu zabezpieczono licznymi fortyfikacjami. Za środek transportu pomiędzy nimi służyła wojskowa kolejka wąskotorowa o prześwicie 600 mm.

Czytaj więcej...

Wyrzyska Kolej Powiatowa

Wyrzyska Kolej Powiatowa w Białośliwiu jest jedną z kilku wąskotorowych kolejek, zachowanych na terenie województwa Wielkopolskiego. Dzięki pracy wolontariuszy, od kilku lat jest stopniowo przywracana do ruchu, ciesząc się coraz większym powodzeniem wśród turystów. 

 

Czytaj więcej...

Żnińska Kolej Powiatowa

Jest najdłużej działającą wąskotorową koleją turystyczną w naszym kraju. Jej trasa przebiega przez niedoceniane Pałuki, wijąc się pomiędzy jeziorami i mijając po drodze Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji oraz znany z wykopalisk archeologicznych Biskupin. To wszystko sprawia, że Żnińską Kolej Powiatową można uznać za jedną z najciekawszych i najpiękniejszych wąskotorówek w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Żuławska Kolej Dojazdowa

Na obszarze ujścia Wisły do morza Bałtyckiego funkcjonuje Żuławska Kolej Dojazdowa, będąca pozostałością dawnych Gdańskich Kolei Dojazdowych. Wąskotorówka kursuje przede wszystkim w lecie, zapewniając dojazd z Nowego Dworu Gdańskiego do nadmorskich miejscowości i będąc jednocześnie ogromną atrakcją turystyczną.

Czytaj więcej...

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 172 gości oraz 1 użytkownik.