/** */

Akwedukty Północy w Stańczykach

Leżąca w północno-wschodniej Polsce Suwalszczyzna przyciąga jeziorami, różnorodnością terenu, a także bogatą historią. Tereny te przez długi czas nie należały do Polski. Dopiero w 1945 roku zostały włączone w granice naszego kraju.

 

Czytaj więcej...

Most w Wiśle Głębce i w Wiśle Dziechcince

Beskid Śląski to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Właśnie tutaj u źródeł Wisły swoje miejsce znalazły liczne domy wczasowe dla mieszkańców Śląska. Również z tego powodu niemal sto lat temu powstała licząca zaledwie dwadzieścia kilometrów, ale za to jedna z piękniejszych linii kolejowych w naszym kraju, łącząca Goleszów przez Ustroń z Wisłą. 

Czytaj więcej...

Most wąskotorowy w Koronowie

Będąc w rejonie Bydgoszczy warto wybrać się kilkadziesiąt kilometrów na północ do Koronowa. Znajduje się tam niezwykle okazały, najwyższy most kolei wąskotorowych w Polsce. Wprawdzie nie przejedzie już po nim żaden pociąg, jednak wciąż samemu można przyjść i zobaczyć to dzieło kolejowej inżynierii.

Czytaj więcej...

Pociągiem po dnie jeziora

W 1986 roku rozpoczęto jedną z najdłużej trwających w naszym kraju inwestycji hydrotechnicznych. Na rzece Skawie, pomiędzy miejscowościami Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska i Sucha Beskidzka zdecydowano o lokalizacji sztucznego jeziora, którego wody miały być spiętrzone zaporą usytuowaną w miejscowości Świnna Poręba. Mimo, że plany budowy zbiornika pojawiły się już w latach pięćdziesiątych, dopiero w 2015 roku uda się zakończyć całą inwestycję.

Czytaj więcej...

Schrony kolejowe w rejonie Strzyżowa

Strzyżów nad Wisłokiem jest małym miasteczkiem położonym przy trasie kolejowej Rzeszów - Jasło. Miejscowość ta na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. W trakcie II wojny światowej w tym rejonie doszło jednak do spotkania Hitlera z Mussolinim. Swoistą pamiątką po tej wizycie są dwa bunkry kolejowe.

Czytaj więcej...

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 148 gości oraz 1 użytkownik.