/** */

Tramwaje historyczne w Krakowie

Ring - 272 i 273

Niewiele jest historycznych wagonów tramwajowych, pochodzących sprzed drugiej wojny światowej, których egzemplarze znajdują się w kilku polskich miastach. Wśród nich można wymienić wóz LH, a także Ring. Co ciekawe, oba wspomniane typy pojazdów mają swoich przedstawicieli w krakowskiej kolekcji historycznego taboru komunikacji miejskiej.

 

Pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku z kilku polskich miast sprowadzone zostały do Krakowa historyczne wagony tramwajowe, które w przyszłości miały być odnowione i prezentowane w planowanym do uruchomienia muzeum komunikacji. Wśród nich były dwa wagony Ring, wyprodukowane w 1930 roku przez Gdańską Fabrykę Wagonów w liczbie zaledwie 6 egzemplarzy. Tramwaje oznaczone typem Tw269 powstały z myślą o obsłudze trasy z ulicy Łąkowej do nowej końcówki, leżącej w ciągu alei Legionów. Potoczna nazwa tramwaju Ring pochodziła od przedwojennej nazwy ulicy Kościuszki, czyli Ringstrasse. Pojazdy te kursowały po Gdańsku do końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Następnie zostały przebudowane na wagony gospodarcze. Dwa tramwaje dzięki sprowadzeniu do Krakowa najpewniej uratowane zostały przed fizyczną likwidacją.

Dane techniczne
Typ Ring
Rodzaj wagonu Silnikowy
Producent Danziger Waggonfabrik, Wolne Miasto Gdańsk
Rok produkcji 1930
Szerokość toru [mm] 1435
Długość całkowita [mm] 10500
Szerokość [mm] 2100
Wysokość [mm] 3250
Rozstaw osi [mm] 3000
Średnica koła [mm] 710
Masa własna [t] 12,7
Liczba osi 2
Liczba silników 2
Moc silnika [kW] 60
Liczba miejsc siedzących 22
Liczba miejsc stojących 36

 

Gdańskie wagony Ring na rozpoczęcie odbudowy w Krakowie czekały blisko trzydzieści lat. Odbudowa pierwszego z dwóch egzemplarzy rozpoczęła się jeszcze w 2014 roku na zlecenie ZKM Gdańsk. Większość prac przeprowadzono w 2015 roku w krakowskiej Stacji Obsługi i Remontów. W trakcie prac przy wozie dla Gdańska starano się przywrócić wygląd z początków liniowej eksploatacji. Wykorzystano przy tym wiele oryginalnych części, w tym między innymi cały wózek, okna czy lampy. Pudło tramwaju pomalowano w kolor kości słoniowej. We wnętrzu dominuje natomiast kolor wiśniowy, nadając mu niesamowity klimat. Pojazd zachował możliwość dwukierunkowej eksploatacji. Efekty prac przerosły najśmielsze oczekiwania.

 

Odnowiony wagon Ring otrzymał oryginalny numer 273. Pojazd został uroczyście zaprezentowany w Krakowie w dniu 30 stycznia 2016 roku. Przez trzy kolejne weekendy woził on krakowian na uruchomionej specjalnie w tym celu linii z Salwatora do Wieczystej. Następnie, 16 lutego 2016 roku historyczny tramwaj został załadowany na lawetę i wyruszył w drogę powrotną do Gdańska, wzbogacając tym samym tamtejszą kolekcję historycznego taboru.

Odnowiony gdańs...
Gdański wagon R...
Gdański tramwaj...
Na ulicy Zwierz...
Gdański Ring w ...
Tabliczka firmo...

Tuż po zakończeniu odbudowy egzemplarza dla Gdańska, ruszyły prace przy drugim zachowanym wagonie typu Ring, tym razem dla Krakowa. W odróżnieniu od gdańskiego, krakowski wagon odbudowany został w powojennej wersji. Pojazd zyskał kremowo-czerwone barwy. Na dachu zabrakło charakterystycznych skrzynek na numer i nazwę końcówki docelowej. W ich miejsce pojawiły się natomiast tradycyjne uchwyty na tarcze z numerem linii. Nad stanowiskiem prowadzącego znalazła się kaseta na tablicę z nazwą przystanku końcowego. Krakowski egzemplarz posiada też tradycyjnie kierunkowskazy. Na burtach naniesiony został oryginalny gdański numer 272.

 

Odbudowany Ring dla Krakowa swoją premierę miał w dniu 8 marca 2017 roku. Pojazd wyjechał na ulice naszego miasta w składzie z doczepą ND numer 538, której również zmieniono barwy na biało-czerwone. W związku z Dniem Kobiet, historycznym składem tramwajowym można było się po raz pierwszy przejechać na trasie wokół Plant. Na pewno nie zabraknie go też podczas wakacyjnych kursów Krakowskiej Linii Muzealnej. Oba wagony są pierwszymi tramwajami historycznymi w Krakowie, posiadającymi czerwone barwy. Takie malowanie na wagonach tramwajowych w naszym mieście stosowane było bardzo krótko. Szybko powrócono bowiem go granatowego koloru.

Historyczny skł...
Pozostawiony w ...
Skład Ring+ND -...
W alei 3 Maja w...
Pulpit motornic...
Wnętrze krakows...

W sierpniu 2019 roku wagon Ring - 272 utworzył stały skład z odnowioną doczepą KSW - 126, pochodzącą z Grazu. Oba tramwaje posiadają kolorystykę nawiązującą do Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Gdańsku. Historyczny skład wyjeżdża na ulice Krakowa podczas różnych wydarzeń. Kursuje też na linii 0 w okresie letnich wakacji w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.

Skład Ring+KSW ...
Skład Ring+KSW ...
Skład Ring+KSW ...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 1206 gości oraz 1 użytkownik.