/** */

Tramwaje testowane w Krakowie

AEG GT6N

Pod koniec lat osiemdziesiątych w Niemczech opracowano projekt pierwszego na świecie, w pełni niskopodłogowego tramwaju. W 1989 roku firmy AEG z Berlina oraz MAN-GHH z Norymbergi wyprodukowały pierwszy wóz typu GT6N.

 

Czytaj więcej...

Bombardier NGT6DD

W połowie lat dziewięćdziesiątych drezdeńskie przedsiębiorstwo komunikacyjne DVB podjęło decyzję o zakupie pierwszych niskopodłogowych tramwajów. W 1996 roku do miasta zaczęły być dostarczane tramwaje NGT6DD, produkowane w pobliskim Bautzen. Dostawy trwały aż do 1999 roku. Ogółem w Dreźnie znalazło się 60 wagonów tego typu, z czego 47 jest jednokierunkowych, a 13 dwukierunkowych.

Czytaj więcej...

Newag 126N

Po roku 1989 w Krakowie testowane były tylko trzy nowoczesne, niskopodłogowe wagony tramwajowe. Wszystkie wyprodukowane zostały poza granicami naszego kraju, co nie powinno dziwić z uwagi na brak odpowiednich technologii w rodzimych zakładach. Te jednak po latach zastoju, w dwudziestym pierwszym wieku zaczęły sięgać po nowoczesne rozwiązania. Nasz kraj najpierw stał się potentatem, jeśli chodzi o montaż autobusów miejskich, natomiast teraz coraz śmielej radzi sobie na rynku taboru szynowego.

Czytaj więcej...

Stadler Tina

W trakcie prowadzonych dostaw nowych wagonów Stadler Tango Lajkonik do Krakowa, w dniu 14 czerwca 2021 roku do naszego miasta dotarł tramwaj, który pomimo zbliżonej budowy zewnętrznej, został dostarczony w zupełnie innym celu. Firma Stadler zdecydowała się bowiem właśnie na krakowskich torach przetestować swoje innowacyjne wózki tramwajowe.

Czytaj więcej...

Solaris Tramino S100

Solaris Tramino S100 jest kolejnym pojazdem tramwajowym, który sprowadzony został na testy do Krakowa. Prototypowy wagon przybył do naszego miasta w dniu 17 lutego 2015 roku. Jest to piąty tramwaj odbywający jazdy próbne po ulicach Krakowa i drugi, który w czasie testów stacjonował w zajezdni Nowa Huta. Jedną z przyczyn jego sprowadzenia, był zamiar przetestowania systemu superkondensatorów, w które pojazd ten jest wyposażony.

Czytaj więcej...

Tatra RT6N1

Na początku lat dziewięćdziesiątych czeskie zakłady ČKD Praha, wzorem firm niemieckich, podjęły próby stworzenia tramwaju niskopodłogowego. W 1993 roku zaprezentowano pierwszy wagon Tatra RT6N1. Na początku 1997 roku pojazd ten trafił na jazdy próbne do Krakowa.

 

Czytaj więcej...

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 152 gości oraz 0 użytkowników.