/** */

Trolejbusy w Europie

Austria - Salzburg

Salzburg leży w północno-zachodniej części Austrii, w pobliżu granicy z Niemcami. Miasto jest jednym z większych i bardziej znanych w Austrii. W Salzburgu urodzili się między innymi: kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart oraz fizyk Christian Doppler. Miasto obecnie jest ważnym centrum sportów zimowych, a także jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Austrii.

Czytaj więcej...

Białoruś - Mińsk

Mińsk jest stolicą Białorusi, państwa leżącego na wschód od Polski. Miasto liczy około 1,8 mln ludności i jest obsługiwane przez cztery podstawowe środki transportu: metro, tramwaje, autobusy i również trolejbusy.

 

Czytaj więcej...

Czechy - Brno

Brno jest jednym z największych i najważniejszych czeskich miast. Może pochwalić się zarówno ładnym zabytkowym centrum, jak i dobrze rozwiniętym przemysłem. W mieście funkcjonuje jedna z największych sieci tramwajowych w Czechach, którą dopełniają autobusy oraz trolejbusy.  

 

Czytaj więcej...

Czechy - Chomutov i Jirkov

Chomutov i Jirkov - dwa sąsiadujące ze sobą miasta, położone w zachodnich Czechach, mogą pochwalić się najmłodszą siecią trolejbusową u naszych południowych sąsiadów. Trolejbusy wyjechały tu bowiem na ulice dopiero w 1995 roku. 

 

Czytaj więcej...

Czechy - Jihlava

Jihlava jest średniej wielkości miastem, leżącym w południowej części Czech nad rzeką Igławą. Założone zostało już w 1240 roku, w pobliżu bogatych złóż rudy srebra, dzięki czemu uważane jest za najstarsze miasto górnicze w Czechach. W późniejszym okresie nastąpiło jednak zahamowanie wydobycia srebra. W zamian rozwinął się przemysł sukienniczy.

Czytaj więcej...

Czechy - Hradec Kralove

Hradec Kralove jest miastem położonym w północnej części Republiki Czeskiej, u zbiegu rzek Orlicy i Łaby. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie datuje się na X wiek. W 1225 roku miejscowość uzyskała prawa miejskie. Miasto do dziś konkuruje z położonymi na południe Pardubicami o prymat w tej części Czech. Hradec Kralove jest ważnym węzłem kolejowym i drogowym. Mieszka tu niemal 95 tysięcy ludzi.

Czytaj więcej...

Czechy - Mariánské Lázně

Mariańskie Łaźnie są jednym z najpiękniejszych, a zarazem najmłodszych uzdrowisk, leżących w zachodnich Czechach. Miasto położone jest w malowniczej dolinie, na wysokości 630 metrów n.p.m. Założone zostało na początku XIX wieku i właśnie z tego okresu pochodzi większość zabudowy, monumentalnych kamienic hoteli uzdrowiskowych. Na terenie miasta znajduje się 130 źródeł, z których 40 wykorzystywanych jest do celów leczniczych, począwszy od kuracji pitnych po kąpiele i inhalacje.

Czytaj więcej...

Czechy - Opawa

Opawa jest średniej wielkości miastem, leżącym na Śląsku Cieszyńskim, tuż obok Ostrawy i polskiej granicy. Miasto położone nad rzeką Opawą po raz pierwszy wzmiankowane było w 1224 roku. Dziś może pochwalić się dość ładnym centrum, a także interesującą siecią trolejbusową.

 

Czytaj więcej...

Czechy - Ostrawa

Ostrawa jest przemysłowym ośrodkiem, leżącym na północy Republiki Czeskiej, w pobliżu granicy z Polską. W mieście, poza dobrze zorganizowaną komunikacją tramwajową i autobusową, funkcjonuje również sieć trolejbusowa. W ostatnim czasie dobrze znane z ulic czeskich miast trolejbusy marki Škoda zastąpione zostały przez pojazdy zbudowane na bazie polskich Solarisów.

Czytaj więcej...

Czechy - Pardubice

Pardubice są średniej wielkości miastem, leżącym w środkowej części Republiki Czeskiej, u zbiegu rzek Chrudimki i Łaby. Miasto oddalone jest od Pragi o około 115 kilometrów. Pierwsza wzmianka o Pardubicach pochodzi z 1295 roku. Obecnie mieszka tu prawie 90 tysięcy ludzi. Miasto jest ważnym węzłem drogowym i kolejowym, a także "piernikową metropolią". Produkowane są tu ponoć jedne z najlepszych pierników w Czechach. Pardubice słyną również z Zakładów Chemicznych Synthesia, produkujących materiał wybuchowy Semtex oraz znanego wyścigu konnego Wielka Pardubicka.

Czytaj więcej...

Czechy - Pilzno

Pilzno jest czwartym co do wielkości miastem w Czechach. Poza komunikacją tramwajową i autobusową, funkcjonuje tu całkiem niezła sieć trolejbusowa. Po mieście do dziś kursują zielono-białe "autobusy na smyczy".

 

Czytaj więcej...

Czechy - Teplice

Teplice leżą w północno-zachodnich Czechach, 20 km od Ujścia nad Łabą. Miasto liczy 51 000 mieszkańców i jest ośrodkiem produkcji szkła. Początki Cieplic sięgają średniowiecza i związane są ze źródłami wód leczniczych. Stąd, Teplice uchodzą za jedno z najstarszych uzdrowisk w Czechach. 

Czytaj więcej...

Czechy - Ústí nad Labem

Ústí nad Labem czyli Ujście nad Łabą, położone jest w północno-zachodnich Czechach i liczy niecałe 100 000 mieszkańców. Miasto jest ważnym węzłem drogowym, kolejowym i rzecznym. Pierwsze wzmianki o Ujściu pochodzą jeszcze z X wieku. Miasto jest jednym z najstarszych w północnych Czechach. Znajduje się tu wiele zakładów przemysłowych: chemicznych, tekstylnych, garbarskich, papierniczych czy szklarskich. Usti leży na zboczu doliny Łaby, więc trolejbusy są idealnym środkiem transportu.

Czytaj więcej...

Grecja - Ateny

W Atenach poza tramwajami, autobusami i metrem funkcjonuje też rozbudowana sieć trolejbusów, które bez trudu spotkać można w centrum miasta. Komunikacją trolejbusową zajmuje się firma "ILPAP S.A.", która działa na terenie Aten oraz Pireusu. Obecnie obsługuje ona 22 linie trolejbusowe oznaczone numerami od 1 do 25.

Czytaj więcej...

Litwa - Kowno

Kowno jest drugim co do wielkości miastem na Litwie. Opisując je, ciężko uniknąć porównań z Wilnem. Również i tu natrafimy bowiem na wiele śladów polskości. Co więcej, także i w Kownie spotkać można polskie trolejbusy. 

 

Czytaj więcej...

Litwa - Wilno

Wilno jest stolicą Litwy, kraju położonego na północny-wschód od Polski. Spacerując ulicami tego miasta niemal na każdym kroku odnajduje się ślady polskości. Nic w tym dziwnego, Wilno przez wieki należało do Polski. Wciąż mieszka tu wielu Polaków, a jednym z najnowszych śladów polskości są trolejbusy Solaris jeżdżące po ulicach miasta.

Czytaj więcej...

Rosja - Moskwa

Moskwa jest stolicą Rosji, największego kraju na świecie. Miasto może pochwalić się ponad 10 milionową populacją. Nie dziwi więc fakt, że moskiewska komunikacja miejska należy do najsprawniejszych na świecie. Najważniejsze ogniwo transportu stanowi metro, które uzupełniane jest przez tramwaje, autobusy, a także trolejbusy.

Czytaj więcej...

Rosja - Petersburg

Petersburg jeszcze do niedawna uchodził za najbardziej tramwajowe miasto świata. Dawna stolica Rosji mogła pochwalić się największą siecią tramwajową na świecie. Dziś prym w komunikacji przejmuje metro, a także autobusy oraz trolejbusy. 

 

Czytaj więcej...

Słowacja - Bańska Bystrzyca

Bańska Bystrzyca położona jest w środkowej Słowacji, około 165 kilometrów na północny-wschód od stolicy kraju, Bratysławy. Ukryta w kotlinie Bańskobystrzyckiej, oprócz swojej funkcji przemysłowej, dziś jest również nowoczesnym ośrodkiem miejskim. W Bańskiej Bystrzycy funkcjonuje druga najmłodsza sieć trolejbusowa na Słowacji.

Czytaj więcej...

Słowacja - Bratysława

Pierwsze trolejbusy wyjechały na ulice Bratysławy już w 1909 roku. Na początku eksploatowano tylko 7 pojazdów Daimler - Stoll produkcji austriackiej. 4 z nich były w wersji letniej ( bez zabudowanych ścian bocznych ), a 3 w wersji zimowej ( w pełni zabudowane ). Niestety, pierwsza linia nie cieszyła się powodzeniem i już w 1915 roku zbankrutowała.

Czytaj więcej...

Słowacja - Koszyce

Sieć trolejbusowa w Koszycach jest jedną z najmłodszych na Słowacji. Pierwsza linia powstała w 1993 roku. Na początku trolejbusy wyjechały na linię numer 70 kursującą po trasie Košická Nová Ves-Lingov - Mlynská bašta, która połączyładuże osiedla mieszkaniowe ( Košická Nová Ves i Dargovských hrdinov ) znajdujące się na wzgórzach leżących na północny wschód od centrum Koszyc z niemal samym śródmieściem. Do obsługi nowej linii zakupiono 15 przegubowych trolejbusów Škoda 15Tr, które oznaczono kolejno od 1001 do 1015.

Czytaj więcej...

Słowacja - Preszów

Preszów jest trzecim co do wielkości miastem Słowacji, położonym we wschodniej części kraju. Mieszka tu nieco ponad 90 tysięcy ludzi. Przez wieki miasto słynęło z produkcji soli. Obecnie jest to ważny ośrodek przemysłowy, administracyjny oraz kulturalny. Szkielet transportowy miasta stanowi sieć trolejbusowa, którą uzupełniają również autobusy.

Czytaj więcej...

Słowacja - Żylina

Żylina położona jest w północno-zachodniej części Słowacji, w pobliżu granicy z Polską. Jest to czwarte co do wielkości miasto, a także najważniejszy ośrodek przemysłowy, naukowy i biznesowy w tej części kraju. Działa tu między innymi Uniwersytet Żyliński, który w 1996 został przekształcony z Wyższej Szkoły Transportu i Łączności. Miasto liczy około 80 tysięcy mieszkańców. Funkcjonuje tu najmłodsza sieć trolejbusowa na Słowacji, jedna z czterech obecnie eksploatowanych obok Bratysławy, Preszowa i Bańskiej Bystrzycy.

Czytaj więcej...

Szwajcaria

Szwajcaria jest jednym z najciekawszych i najbogatszych krajów Europy. Państwo to pod wieloma względami jest bardzo interesujące. Piękne krajobrazy, a przede wszystkim różnorodność systemów transportu tylko zachęcają do odwiedzenia tego kraju, a każdy miłośnik komunikacji miejskiej lub kolejowej znajdzie tutaj coś dla siebie.

Czytaj więcej...

Ukraina - Donieck

Donieck jest największym miastem Donbasu, regionu leżącego na południowym-wschodzie Ukrainy, znanego zagłębia górniczego i hutniczego. Co ciekawe, obecne miasto wzięło swoje korzenie z kapitału zachodnioeuropejskiego. W 1869 roku angielski technik metalurgii John James Hughes założył nad rzeką Kalmius kuźnicę.

Czytaj więcej...

Ukraina - Kijów

Cechą podstawową wielu miast w krajach byłego Bloku Wschodniego jest posiadanie czterech podstawowych systemu transportu publicznego. Podobnie jak w Moskwie, Sankt Petersburgu czy w Mińsku, także po Kijowie - stolicy Ukrainy, kursuje metro, tramwaje, autobusy, jak również trolejbusy.

Czytaj więcej...

Ukraina - Lwów

W zlokalizowanym na zachodzie Ukrainy Lwowie, podobnie jak w wielu innych miastach byłego Związku Radzieckiego, oprócz tramwajów i autobusów funkcjonuje również sieć trolejbusowa. Lwowskie trolejbusy po latach zastoju powoli zaczynają być doinwestowywane, podobnie jak sieć tramwajowa.

Czytaj więcej...

Węgry - Budapeszt

Budapeszt jest stolicą Węgier. Piękne i zarazem ogromne miasto, może pochwalić się praktycznie wszystkimi podstawowymi środkami transportu publicznego. Mieszkańców Budapesztu poza tramwajami, autobusami i metrem, każdego dnia wożą także trolejbusy. Ten środek transportu w ostatnich latach przechodzi stopniową modernizację.

Czytaj więcej...

Włochy - Mediolan

Podstawowym środkiem transportu w Mediolanie jest metro i szybka kolej miejska. System uzupełnia jednak bogata sieć tramwajów i autobusów, a także cztery linie trolejbusowe, z których większość kursuje po trasie obwodowej wokół centrum miasta. Sieć trolejbusowa w Mediolanie jest obecnie znacznie mniejsza niż przed laty.

Czytaj więcej...

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.