/** */

Wydarzenia

Parada komunikacyjna z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej - 2.05.2004

W związku z wejściem Polski w struktury Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 rok, dzień później w Krakowie odbyła się parada tramwajów. Imprezę zorganizowały władze miasta przy współpracy z MPK Kraków.

 

Wszystko rozpoczęło się po godzinie 10 jeszcze w samej zajezdni Podgórze, w której oficjalnie oddano do użytku kolejną, wyremontowaną część hali tramwajowej. Dopiero po godzinie jedenastej na teren zajezdni wpuszczono jednak licznie zgromadzonych krakowian, zachęconych do pójścia na paradę dzięki obfitym publikacjom w prasie. Parada wyruszyła o godzinie 11:15. Kawalkadę tramwajów otwierał wagon 105Na - 787, za którym jechały: SN - 37 "0", SN2+PN2 - 87+530 "A", N - 20 "B", 102N - 203 "C", GT6 - 156 "D", E1 - 101 "E" i NGT6 - 2025 "F". Paradę zamykał wóz 105Na - 460. Obie stopiątki pojawiły się na mieście bez szyb w części pasażerskiej, które zdemontowano, aby podczas przejazdu lepiej słychać było orkiestrę jadącą w wagonie 787 oraz chór, który jechał w 460. Tramwajom cały czas towarzyszyły Jelcz "Ogórek" wraz z przyczepką. Przejazd zabezpieczał nadzór ruchu MPK oraz policja. Wagony przejechały ulicami: Wadowicką, Kalwaryjską, Krakowską, Stradom, św. Gertrudy, Westerplatte, Basztową, Dunajewskiego, Podwale, Piłsudskiego, 3 Maja do pętli w Cichym Kąciku. Wagon SN1 przez całą trasę prowadzony był przez prezesa krakowskiego MPK, pana Juliana Pilszczka. Motorniczy nie miał szans w tym dniu wykazać się swoimi umiejętnościami. Pan prezes wszak swoją pracę w MPK zaczynał właśnie jako motorowy.

 

Około godziny 12 parada dotarła do Cichego Kącika. Na miejscu krakowianie mogli zapoznać się ze wszystkimi wagonami. Po kilku minutach postoju, część z tramwajów wyruszyła na dodatkowy objazd plant. Wagon GT6 oraz NGT6 przed trzynastą zjechały do zajezdni. Parada zgromadziła olbrzymie rzesze mieszkańców. Kolejny raz dało się zauważyć, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się pokazy zabytkowych tramwajów. Stąd wielka szkoda, że impreza była tak krótka oraz, że nie do końca było wiadomo, czy będzie można przejechać się którymś z wagonów. Trochę popsuło to końcowy efekt.

Za chwilę począ...
Tramwaje podcza...
Kawalkada tramw...
Parada tramwajó...
Postój tramwajó...
Postój tramwajó...
Wagon 105Na num...
Wagon 105Na num...
NGT6 na Cichym ...

Zaloguj się, aby dodawać komentarze.

Zdjęcie tygodnia

Zaloguj się

Odwiedza nas 311 gości oraz 1 użytkownik.