Wydarzenia
TRANSEXPO 2021 - 27-29.10.2021
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: piątek, 29, październik 2021 21:00
- PSMKMS
- Odsłony: 1258
W dniach 27-29 października 2021 roku w Kielcach zorganizowane zostały jubileuszowe XV Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego Transexpo. Po trzech latach przerwy, w wydarzeniu tym ponownie udział wzięli najwięksi krajowi i europejscy producenci taboru autobusowego, prezentując swoje najnowsze pojazdy. Tradycyjnie nie zabrakło wielu ciekawych premier.
Poprzednie targi Transexpo odbyły się pod koniec października 2018 roku. Kolejne pierwotnie planowano jesienią 2020 roku, jednak ze względu na panującą pandemię choroby Covid-19, ostatecznie zostały odwołane. W związku z tym, na XV jubileuszową edycję Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego w Kielcach trzeba było czekać do ostatnich dni października 2021 roku. Również i tym razem niemal do ostatniej chwili stały one pod znakiem zapytania. Mimo rosnącej liczby przypadków zakażeń wirusem Sars-Cov-2, ostatecznie Transexpo 2021 odbyło się w dniach 27-29 października, jako jedne z niewielu tego typu wydarzeń w Europie w tym roku. Oczywiście, ze względu na sytuację epidemiczną, nie było one tak bogate, jak poprzednia impreza w 2018 roku. Mimo to, do Kielc zjechało aż 112 firm z Polski i całej Europy, a przez trzy dni zaplanowano wiele atrakcji i wydarzeń towarzyszących.
Kieleckie targi od wielu lat gromadzą najważniejszych producentów taboru autobusowego krajowego i europejskiego, a także firmy dostarczające wyposażenie do pojazdów i na przystanki. W 2021 roku na Transexpo oczywiście nie mogło być inaczej. W targowych halach swoje pojazdy zaprezentowała firma Solaris, Autosan, MAN, Volvo czy Mercedes. Nie zabrakło też wielu nowości i mniejszych producentów. Wśród nich swój najnowszy pojazd pokazała również polska Agencja Rozwoju Przemysłu, produkująca lekkie autobusy elektryczne.
Jak co roku, jedno z największych i najciekawszych stoisk targowych przygotowała krajowa firma Solaris Bus & Coach sp z o.o., która od września 2018 roku dołączyła do grupy CAF. Producent ten zaprezentował aż cztery zeroemisyjne autobusy, wśród których trzy stanowiły targowe premiery. Pierwszym z nich był Solaris Urbino 9 LE electric. Najmniejszy pojazd z rodziny Solaris został w końcu zunifikowany z najnowszą IV generacją autobusów z Bolechowa. Przypomnijmy, że przed wielu laty to właśnie w oparciu o ten model powstał pierwszy elektryczny autobus marki Solaris. Wówczas jednak jego konstrukcja oparta została o starszy model III generacji. Obecny Solaris Urbino 9 LE electric może pochwali się wieloma innowacyjnymi elementami, w tym dodatkowymi magazynami energii i rozwiązaniami optymalizującymi jej zużycie, dzięki czemu może pokonać większe dystanse, niż model Urbino 8,9 LE electric.
Kolejnym prezentowanym autobusem był Solaris Urbino 12 hydrogen, najbardziej zaawansowany technologicznie pojazd z Bolechowa. Swoją premierę miał w 2019 roku i od tego czasu trafił on do wielu europejskich odbiorców. Pierwsze autobusy zasilane wodorem są również coraz częściej kupowane przez krajowych odbiorców. Solaris Urbino 12 hydrogen wyposażony jest w ogniwo paliwowe, w którym energia elektryczna powstaje w procesie odwróconej elektrolizy wody. Wyprodukowana energia zasila silniki elektryczne, zlokalizowane na osi. Jedynymi produktami ubocznymi reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie jest ciepło oraz para wodna. Autobus na jednym tankowaniu wodoru może przejechać do 350 kilometrów.
Trzecim autobusem pokazanym w halach kieleckich Targów był model Urbino 15 LE electric. Trzeba przyznać, że pojazd ten robił chyba największe wrażenie ze względu na swoją długość, jak i wyposażenie. Jest to pierwszy autobus elektryczny o długości 15 metrów. Dzięki bateriom Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 600 kWh Urbino 15 LE electric może pokonać dystans nawet kilkuset kilometrów na jednym ładowaniu. Prezentowany autobus przystosowany został do podróży międzymiastowych. W jego wnętrzu znalazły się 53 wygodne fotele, wyposażone w pasy bezpieczeństwa oraz umożliwiające odchylenie oparcia. Dwa miejsca siedzące zaopatrzone zostały w system ISO-FIX, pozwalający na bezpieczne zamocowanie fotelika dziecięcego. Jednocześnie, jedno z oparć foteli pasażerskich można odchylić się do przodu, w ten sposób udostępniając dodatkowe specjalne miejsce dla małego dziecka.
Poza trzema modelami opisanymi powyżej, producent z Bolechowa poza halami kieleckich Targów pokazał też swój autobus szkolny z napędem elektrycznym, czyli Solaris Urbino 12 electric wyprodukowany w 2020 roku dla gminy Gręboszów. Pojazd ten może pomieścić 41 pasażerów na siedzeniach wyposażonych w pasy bezpieczeństwa. We wnętrzu autobusu umożliwiono również przewóz osób na wózku inwalidzkim.
Podczas targów Transexpo 2021 nie zabrakło oczywiście konferencji prasowej firmy Solaris Bus & Coach sp z o.o., na której przedstawiciele zarządu zaprezentowali najnowsze osiągnięcia spółki, w tym pojazdy prezentowane w Kielcach. Poinformowano między innymi, że pomimo panującej pandemii, udało się utrzymać produkcję autobusów bez żadnych przestojów, liczba zamawianych pojazdów cały czas rośnie, dzięki czemu też wzrosła liczba zatrudnionych pracowników. W tej chwili największe zagrożenie dla firmy, zresztą podobnie jak w przypadku wszystkich producentów pojazdów, stanowią opóźnienia w dostawach układów elektronicznych produkowanych w Azji. Solaris pozostaje jednak w czołówce producentów autobusów w Polsce i w Europie, przodując przede wszystkim w produkcji pojazdów bezemisyjnych.
Drugie znaczące stoisko podczas kieleckich Targów Transexpo 2021 przygotowała firma Autosan. Producent z Sanok po raz kolejny na przestrzeni ostatnich lat próbuje odbudować swoją pozycję na krajowym rynku autobusów. Tym razem zaprezentował trzy swoje pojazdy. Wśród nich największe wrażenie zrobił pierwszy wodorowy model Sancity 12LFH. Był to premierowy pokaz tego pojazdu. Podobnie, jak w przypadku wodorowego Solarisa, Autosan wyposażony jest w ogniwo paliwowe, które wytwarza energię elektryczną, zasilającą silniki. Współpracują one z bateriami litowo-tytanowymi.
Drugim interesującym modelem firmy Autosan pokazanym na targach Transexpo 2021 był przegubowy Sancity 18 LF LNG, zasilany gazem LNG, przygotowany dla MZA Warszawa. Na stoisku zaprezentowano także autobus elektryczny Sancity 12LFE dla Częstochowy.
Pomiędzy stanowiskami producentów Solaris i Autosan ustawione zostało stoisko firmy MAN. Niemiecki producent autobusów przygotował premierowy pokaz pierwszego elektrycznego modelu Lion's City 12E, który zaprezentował się bardzo dobrze. Zdobył on nawet medal tegorocznych targów Transexpo w kategorii Autobusy. Obok niego pokazano minibus MAN TGE.
Na zewnątrz natomiast przedstawione zostały pozostałe pojazdy, w tym autokary MAN Lion’s Coach czy Neoplan Tourliner.
Kolejnym ciekawym miejscem na Transexpo 2021 było stoisko Agencji Rozwoju Przemysłu, produkującej innowacyjne, lekkie autobusy elektryczne. Pokazano dobrze znany model Pilea 8,5 E. Wydarzeniem pierwszego dnia targów była natomiast premiera autobusu Pilea 10 E, która odbyła się w iście "czarodziejskiej" oprawie. Zaprezentowany po raz pierwszy pojazd może zabrać na pokład nawet 85 osób. Dzięki ultralekkiej konstrukcji, jego zasięg wynosi ponad 400 kilometrów między ładowaniami.
Tuż obok autobusów Pilea zlokalizowane zostało stoisko, na którym prezentowano autobusy marki Isuzu. Wśród nich wyróżniał się model Citiport CNG. Ciekawie prezentował się również autokar Isuzu Kendo CNG. Dodatkową atrakcją dla gości firmy Isuzu była możliwość degustacji... kuchni meksykańskiej.
Stoisko firmy Volvo tym razem prezentowało się zdecydowanie bardziej ubogo, niż w 2018 roku. Szwedzki producent autobusów pokazał przygotowany dla Świdnicy elektryczny model 7900 Electric, a także autokar Volvo 9900.
Podczas targów Transexpo 2021 można było ponownie zobaczyć elektryczny minibus Automet Electric.
W 2021 roku w Kielcach nie zabrakło także firmy Karsan. W hali ponownie zaprezentowała ona swój elektryczny minibus Karsan Jest. Na zewnątrz natomiast można było odbyć podróż najnowszym elektrycznym modelem Karsan Atak Electric.
Także na zewnątrz na zwiedzających czekała jedna z największych atrakcji, jaką była możliwość przejazdu minibusem autonomicznym firmy Blees. Autobusik na wydzielonej części parkingu odbywał przejazd po torze w kształcie "ósemki" niczym osoby zdające na kartę rowerową. Tego typu pojazdy wciąż nie mogą samodzielnie poruszać się po ulicach europejskich miast. Możliwe są jedynie przejazdy poza drogami publicznymi, a we wnętrzu autonomicznego autobusu i tak musi przebywać osoba z obsługi.
Oprócz minibusa autonomicznego firmy Blees, na zewnątrz swoje stanowisko miała firma EvoBus, czyli dystrybutor autobusów marki Mercedes. Zaprezentował on najnowszy model Citaro G hybrid, który niedawno gościł na ulicach Krakowa.
Na targach Transexpo 2021 poza najnowszymi autobusami tradycyjnie nie zabrakło też starszych pojazdów komunikacji miejskiej, chociaż w tym roku były one reprezentowane bardzo symbolicznie. W jednej z hal można było bowiem zobaczyć Jelcza RTO, czyli popularnego "ogórka", którego właścicielem jest MPK Nowy Sącz. Historyczny autobus oczywiście również cieszył się sporym zainteresowaniem zwiedzających.
Kieleckie targi Transexpo 2021 po raz kolejny okazały się być niezwykle interesującym wydarzeniem, nawet pomimo mniejszej liczby wystawców i pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Miejmy nadzieję, że impreza ta w kolejnych latach będzie odzyskiwać swój potencjał, który miała podczas edycji w 2018 roku.

