Wydarzenia
Dzień Dziecka z PKP Intercity - 1.06.2022
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: sobota, 04, czerwiec 2022 21:00
- PSMKMS
- Odsłony: 1126
W dniu 1 czerwca 2022 roku na Dworcu Głównym w Krakowie został zorganizowany Dzień Dziecka przez PKP Intercity. W ramach atrakcji zaprezentowano tabor kolejowy. Wśród pokazanych pojazdów była zmodernizowana jednostka ED74 oraz wagon pasażerski określany mianem Combo. Warto bliżej przyjrzeć się tym konstrukcjom.
Wspomniana powyżej wystawa taboru dostępna była w godzinach od 11:00 do 16:00 przy peronie I krakowskiego Dworca Głównego. Wśród pokazanych pojazdów znalazły się kolejno: elektryczny zespół trakcyjny ED74 - 002, elektrowóz EU160 - 030, wagon Combo, wagon restauracyjny oraz wagon 1/2 klasy. Dostępny był również elektryczny zespół trakcyjny ED250, znany bardziej jako Pendolino, jednak podczas mojej wizyty, która odbywała się pod koniec trwania wystawy, pociąg ten nie był już prezentowany. Wszystkie zgromadzone pojazdy trakcyjne można było zwiedzić. Oczywiście, największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość wejścia do kabiny maszynisty. Zarówno do ED74, jak i do EU160 ustawiały się długie kolejki.
Podczas wystawy zaprezentowane zostały dwa pojazdy, którym chciałbym poświęcić więcej uwagi. Mowa o wagonie Combo oraz zmodernizowanej jednostce ED74, czyli najmłodszych projektach realizowanych przez PKP Intercity.
Wagony typu 111A-30 określane mianem Combo to pojazdy wielofunkcyjne. Powstały one w ramach modernizacji, którą na zlecenie PKP Intercity przeprowadziło konsorcjum firm Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki. Pierwotne zamówienie dotyczyło modernizacji 40 wagonów z opcją dodatkowych 20 pojazdów, z której zdecydowano się skorzystać. Wartość całego kontaktu wyniosła 310 mln zł i była współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Wagony Combo są pierwszymi takimi pojazdami w Polsce. To wielofunkcyjne pojazdy o podwyższonym standardzie, które mają zapewniać komfort podróży dla wielu grup pasażerów, w tym rodziców z dziećmi czy osób niepełnosprawnych. W pojeździe znalazło się również miejsce na rowery, czy przedział dla kierownika pociągu. Na pokład mogą zabrać 36 podróżnych, mierzą 24,5 metra oraz ważą 44 596 kg. Dostosowane są do prędkości 160 km/h. Wagony te jako pierwsze w Polsce otrzymały certyfikat Fundacji Integracja "Transport bez barier".
Po wejściu do wagonu od strony przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych, w pierwszej kolejności napotykamy dedykowaną specjalnie dla nich toaletę. Następnie znajduje się przedział, w którym przygotowano dwa miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich, a także dwa fotele dla pasażerów im towarzyszących. Jako kolejny jest przedział kierownika pociągu, w którym oprócz miejsca z fotelem obrotowym i stolikiem, znalazły się również dwa dodatkowe miejsca dla ewentualnych pasażerów. Dwa kolejne przedziały przeznaczone są dla osób podróżujących z dziećmi. Ściany w tych przedziałach wyklejone są kolorową tapetą z rysunkami zwierząt. Następnie znajduje się część bezprzedziałowa, w której zainstalowano 22 fotele pasażerskie. Na drugim końcu wagonu znalazł się przedział ze stojakami na rowery. Także tutaj przygotowano miejsce pod automat vendingowy, czyli urządzenie do bezobsługowej sprzedaży przekąsek i napojów.
Zmodernizowany wagon Combo sprawia bardzo dobre wrażenie. Wszystkie grupy pasażerów, dla których jest on przeznaczony, powinny być zadowolone z komfortu podróży i wyposażenia.
Jednostki ED74 po latach stania w krzakach w lokomotywowni Kraków Prokocim powoli wracają na tory. Niechciane pojazdy, dzięki modernizacji stały się jednymi z bardziej komfortowych we flocie PKP Intercity. Przypomnijmy, że te elektryczne zespoły trakcyjne wyprodukowane zostały w latach 2007 - 2008 przez zakłady PESA S.A. z Bydgoszczy do obsługi modernizowanej trasy Warszawa - Łódź. Ich wnętrze dostosowano do podróży trwającej około 60-70 minut. Było praktycznie jednoprzestrzenne bez ścian dzielących i drzwi, z gęsto zamontowanymi fotelami. W związku z tym od początku nie cieszyły się one sympatią pasażerów. Po wycofaniu ich z linii Warszawa - Łódź, próbowano nimi obsługiwać inne, zazwyczaj znacznie dłuższe połączenia, co oczywiście musiało się źle skończyć. Ostatecznie od 2016 roku pojazdy te zaczęły być odstawiane w lokomotywowni Kraków Prokocim, czekając na lepszą przyszłość. PKP Intercity ogłosiło wówczas zamiar sprzedaży jednostek. Pomimo zainteresowania między innymi Kolei Małopolskich, nikt nie zdecydował się na zakup problematycznych pociągów. Przełom nastąpił dopiero w 2019 roku. PKP Intercity zdecydowało, że będzie modernizować zespoły trakcyjne typu ED74 w celu podniesienia komfortu podróży i dostosowania do współczesnych wymagań pasażerów. Przetarg na przeprowadzenie prac wygrało konsorcjum firm PESA Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki. W ramach umowy przewidziano początkową przebudowę dwóch pociągów i ich testową eksploatację. W przypadku pozytywnego zakończenia testów, zmodernizowane miały być wszystkie jednostki.
I tak wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy w grudniu 2021 roku, dwie pierwsze zmodernizowane jednostki ED74 - 003+004 rozpoczęły próbną eksploatację na trasie Przemyśl - Kraków - Wrocław. Szybko okazało się, że przebudowa pojazdów spełniła pokładane w nich nadzieje. Stąd rozpoczęcie modernizacji kolejnych zespołów trakcyjnych. Jednym z nich jest ED74 - 002, który został zaprezentowany na Dworcu Głównym w Krakowie. Co ciekawe, jednostka ta nie przewiozła jeszcze żadnych pasażerów.
W ramach modernizacji dokonano przede wszystkim podziału wnętrza pociągu na wieloosobowe przedziały, oddzielone od przedsionków wejściowych i przejść międzywagonowych automatycznymi drzwiami. Jednocześnie zmniejszono liczbę wejść prowadzących do środka. Obecnie w każdym z członów znajduje się tylko jedna para po każdej stronie. Wcześniej były dwie pary. Wnętrze jednostki, w tym wygląd i kolorystyka foteli, zbliżone są do rozwiązań zastosowanych w zespołach ED160 Flirt i ED161 Dart. Pasażerowie mają więc do dyspozycji wygodne fotele w kolorze granatowym, ustawione w jednym kierunku lub przodem do siebie. W tym drugim przypadku, pomiędzy fotelami znajduje się duży stół. W przedziale I klasy są trzy rzędy foteli a w przedziale klasy II cztery rzędy. Na jednym z końców jednostki zlokalizowano przedział dla kierownika pociągu z miejscem przy stoliku, skąd można sterować wyposażeniem składu, a także ogłaszać komunikaty głosowe. Wnętrze zmodernizowanej jednostki ED74 robi bardzo dobre wrażenie. Dodatkowo, w czasie jazdy uwagę zwraca bardzo dobre wyciszenie pociągów. Również maszyniści prowadzący pierwsze przebudowane pojazdy bardzo je sobie chwalą.
Podczas wystawy zaprezentowano też wagon 1/2 klasy oraz wagon restauracyjny. W pierwszym przypadku na uwagę zasługuje fakt, że miejsca klasy I zlokalizowane zostały w przedziałach, natomiast miejsca klasy II rozplanowano w formie bezprzedziałowej. Wagon restauracyjny też robił całkiem niezłe wrażenie z wygodnymi fotelami ze stolikami, czy kuchnią i ladą do sprzedaży posiłków. Warto zwrócić uwagę, że standardem stało się zabudowywanie w tego typu wagonach przedziału sypialnego dla obsługi, która dosłownie "mieszka" w swoich wagonie podczas pracy.

