Wydarzenia
XII Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych 600 mm w Białośliwiu - 6.07.2024
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: niedziela, 14, lipiec 2024 17:00
- PSMKMS
- Odsłony: 362
W dniach od 5 do 7 lipca 2024 roku w Białośliwiu zorganizowany został XII Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych 600 mm. Była to bardzo dobra okazja, aby zobaczyć w ruchu praktycznie cały czynny tabor Wyrzyskiej Kolei Powiatowej i nie tylko. Do Białośliwia tradycyjnie sprowadzono bowiem lokomotywy i wagony z innych wąskotorowych kolejek.
Normalnotorowa kolej muzealna w naszym kraju przeżywa upadek. Czynne parowozy na tor o rozstawie 1435 mm można policzyć na palcach jednej ręki, a i tak w okresie wakacji kursują one tylko w rejonie Wolsztyna. Tymczasem koleje wąskotorowe, których los jeszcze z początkiem obecnego stulecia był mocno zagrożony, przeżywają swoje lepsze chwile. W połowie 2024 roku w naszym kraju czynnych było aż 9 wąskotorowych parowozów, a kolejne przywracane były do ruchu lub czekały na przeprowadzenie remontu. Do takiego stanu przyczyniły się imprezy takie, jak Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych 600 mm, który odbył się po raz dwunasty i ponownie promował koleje wąskotorowe nie tylko wśród pasjonatów, ale przybyłej na miejsce szerokiej publiczności, oczekującej ciekawych wydarzeń.
XII Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych 600 mm w Białośliwiu zaplanowano w dniach od piątku 5 lipca do niedzieli 7 lipca 2024 roku. W tym czasie przewidziano wiele atrakcji dla uczestników. Przez wszystkie trzy dni kursowały ogólnodostępne pociągi, prowadzone parowozami, na trasie Białośliwie - Kocik Młyn. Główną atrakcją była jednak zaplanowana na sobotę 6 lipca parada pojazdów wąskotorowych, która rozpoczęła się o godzinie 13:00. Uczestniczyły w niej wszystkie czynne pojazdy trakcyjne, będące w posiadaniu Wyrzyskiej Kolei Powiatowej. Prezentację rozpoczęły drezyny ręczne i motorowe. Następnie pokazane zostały aż cztery czynne lokomotywy spalinowe Ld1, czyli słynne WLs. Jako kolejna na stację wjechała lokomotywa LYd2 - 56 "Rubinek", prowadząca wagony platformy, na których prezentowały się dwa historyczne traktory oraz kilkanaście motocykli i skuterów. Na koniec przyszła kolej na dwa parowozy. Pierwszym z nich była gwiazda białośliwskiej kolejki, czyli parowóz Lowa z 1951 roku, który w 2019 roku został przywrócony do sprawności technicznej. Jako drugi zaprezentował się gość z Kolejki Parkowej w Cottbus, czyli parowóz 99 0001 z 1918 roku. Obie lokomotywy robiły oczywiście ogromne wrażenie na uczestnikach zlotu. Warto podkreślić, że w Białośliwiu w ubiegłych latach w trakcie zlotów goszczono nawet cztery wąskotorowe parowozy jednocześnie. Wśród nich były między innymi Px38 - 805 ze Żnina czy Borsig z Kolei Parkowej Maltanka. W tym roku niestety ich zabrakło, ponieważ obie lokomotywy oczekiwały na przeprowadzenie napraw głównych. Organizatorzy zapowiedzieli jednak, że w przyszłym roku czynione będą starania, aby zwiększyć liczbę czynnych parowozów biorących udział w zlocie.
Oba parowozy, poza prezentacją na stacji w Białośliwiu, przez cały weekend prowadziły ogólnodostępne pociągi do stacji Kocik Młyn. Do ich obsługi sprowadzono ze Żnińskiej Kolei Powiatowej dwa letnie wagony pasażerskie. Dodatkowo, z Kolei Parkowej Maltanka przywieziono odnowiony, historyczny wagon pasażerski z 1912 roku, określany mianem "kowbojki" ze względu na charakterystyczne pomosty na końcach pojazdu. Przez wiele lat pełnił on służbę w Białośliwiu. W późniejszym okresie został on uratowany przez członków Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych i następnie przekazany do MPK Poznań. Wszystkie trzy opisane powyżej wagony tworzyły skład pasażerski, który woził pasażerów do stacji Kocik Młyn. Warto przy okazji zwrócić uwagę, że w trakcie normalnego ruchu kolejki, wąskotorowe pociągi dojeżdżają do kolejnej stacji Pobórka Wielka. Obecnie natomiast torowisko przejezdne jest jeszcze dalej, aż do stacji Nieżychowo. Podczas zlotu dotarły tu wybrane pociągi specjalne.
Niezliczone atrakcje przygotowano też na stacji w Białośliwiu. Warto podkreślić, że posiada ona unikalny układ. Budynki zaplecza technicznego znajdują się bowiem nieco powyżej torów stacyjnych. Na całym obszarze stacyjnym przygotowano stoiska z pamiątkami, publikacjami kolejowymi czy zabawkami. W jednej z hal można było zobaczyć makietę kolejową, a nawet przejechać się kolejką ogrodową. Były też stoiska gastronomiczne. Jednym słowem, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Nasza wizyta na XII Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych 600 mm upłynęła bardzo miło. Tego typu wydarzenia wciąż mają swój unikalny, kameralny charakter bez coraz częściej spotykanej, jarmarcznej atmosfery. Pogoda dopisała, dzięki czemu można było wykonać wiele ładnych zdjęć, nie tylko na stacji w Białośliwiu, ale również na szlaku. Z tej okazji skorzystało też wielu pasjonatów wąskotorowych pociągów. Mam nadzieję, że następne zloty będą się odbywać w kolejnych latach i nie zabraknie na nich wąskotorowych parowozów.