Wydarzenia
50 lat linii tramwajowej numer 14 - 1.05.2004
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: niedziela, 02, grudzień 2018 12:00
- PSMKMS
- Odsłony: 1386
Budowa Nowej Huty wraz z kombinatem metalurgicznym rozpoczęła się pod koniec lat 40-tych. Początkowo miała ona być osobnym miastem, później jako dzielnicę przyłączono ją do Krakowa. Nowe miasto oczywiście nie mogło obejść się bez komunikacji miejskiej, która rozwijała się równolegle wraz z kolejnymi ulicami i stojącymi przy nich blokami.
Przekazanie do eksploatacji pierwszych Solarisów Urbino 12 - 18.03.2004
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: sobota, 08, grudzień 2018 12:00
- PSMKMS
- Odsłony: 2032
W dniu 18 marca 2004 roku miało miejsce oddanie do ruchu pierwszych dwóch autobusów marki Solaris Urbino 12. Podczas uroczystości, zaproszeni goście, dziennikarze, a także miłośnicy komunikacji miejskiej mogli zapoznać się z najnowszymi, zakupionymi przez MPK Kraków, pojazdami.
Krakowska nocka 2004 - 10/11.01.2004
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: niedziela, 09, grudzień 2018 12:00
- PSMKMS
- Odsłony: 750
Nocne tramwaje od lat nie jeżdżą po Krakowie. Po godzinie 23 na ulicach miasta ciężko jest spotkać coś innego niż taksówki. W noc z 10 na 11 stycznia było inaczej.
Ogórkiem po Krakowie - 30.11.2003
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: sobota, 15, grudzień 2018 12:00
- PSMKMS
- Odsłony: 721
Tytułowy "Autobus czerwony, przez ulice mego miasta mknie..." z piosenki większości z nas kojarzy się jednoznacznie z posiadającym podłużny zaokrąglony kształt "ogórkiem". Nie ma w tym kraju drugiego tak charakterystycznego i rozpoznawalnego pojazdu komunikacji miejskiej jak ten autobus. W tym roku mija 40 lat od wprowadzenia do eksploatacji Jelcza RTO w krakowskim MPK.
Dzień Wszystkich Świętych w Krakowie - 1.11.2003
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: niedziela, 16, grudzień 2018 12:00
- PSMKMS
- Odsłony: 882
1 listopada, to dzień niezwykły, inni niż wszystkie pozostałe święta. Boże Narodzenie czy też Wielkanoc wypełnia radość. We Wszystkich Świętych zatrzymujemy się nad grobami, myślimy o bliskich, których już nie ma przy nas, zastanawiamy się nad sensem życia. Mało kto zdaje sobie w tym dniu sprawę z tego, ile pracy i wysiłku trzeba włożyć, aby wszyscy mogli spokojnie i bezpiecznie dojechać na cmentarze.
Przejazd tramwajem typu N - 26.01.2003
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: sobota, 22, grudzień 2018 12:00
- PSMKMS
- Odsłony: 754
Będąc parę lat temu w zajezdni Podgórze pierwszy raz ujrzałem bordową eNkę, wtedy należącą do Miejskiego Zakładu Napraw Tramwajów. Pomyślałem sobie, jak dobrze by było, gdyby ten wagon kiedyś został muzealnym. Moje marzenie spełniło się szybciej niż przypuszczałem. Cztery lata później, w stycznia 2003 roku pierwszy raz zobaczyłem tą samą eNkę, ale już w barwach biało niebieskich. 26 stycznia 2003 przez kilka godzin woziła ona krakowskich miłośników komunikacji miejskiej po mieście.
Pożegnanie T4+B4 w Krakowie - 16.11.2002
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: niedziela, 23, grudzień 2018 12:00
- PSMKMS
- Odsłony: 1002
16 listopada 2002 roku, w związku ze zbliżającym się kresem eksploatacji tramwajów T4+B4 w Krakowie, koledzy miłośnicy: Paweł Paruch oraz Jakub Gumułczyński, zorganizowali przejazd specjalny składem numer 116+516. Oba wagony, kilka tygodni wcześniej, pomalowane zostały w barwy krakowskie. Zresztą dużego wyboru nie było, gdyż skład ten był jednym z czterech ostatnich pociągów T4+B4, który kursował po ulicach w barwach miejskich.
50-lecie uruchomienia linii tramwajowej do Nowej Huty - 9-10.11.2002
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: wtorek, 25, grudzień 2018 12:00
- PSMKMS
- Odsłony: 890
W sobotę i w niedziele, 9 i 10 listopada 2002, w naszym mieście odbyły się uroczystości związane z obchodami 50-lecia uruchomienia linii tramwajowej do Nowej Huty. Dokładnie pół wieku temu, w listopadzie 1952 roku pierwsze tramwaje wyruszyły z Krakowa do budowanej na wschód od centrum nowej dzielnicy i kombinatu metalurgicznego.
Ostatnia pielgrzymka Ojca Świętego do Polski - 16-19.08.2002
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: środa, 26, grudzień 2018 12:00
- PSMKMS
- Odsłony: 1777
Była jedną z najkrótszych, a zarazem najbardziej oczekiwaną z papieskich pielgrzymek do Polski. W cztery sierpniowe dni, w 2002 roku, żyliśmy radością, że Ojciec Święty, Jan Paweł II jest wśród nas. Któż mógł przewidzieć, że po raz ostatni? Zapraszam do chwilowego cofnięcia się w czasie i przeżycia tej pielgrzymki jeszcze raz. Przypomnijmy sobie jeszcze raz te piękne chwile.
Oddanie do eksploatacji Mostu Kotlarskiego - 8.12.2001
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: sobota, 29, grudzień 2018 12:00
- PSMKMS
- Odsłony: 1719
Oficjalne oddanie do użytku Mostu Kotlarskiego miało miejsce w dniu 8 grudnia 2001 roku. Przy akompaniamencie muzyki, w światłach reflektorów i błyskach ogni sztucznych przekazano budowlę, której Kraków do dziś nie powinien się wstydzić.

